Kapat
Elektrikli Araç Satış 54 0

Fransa, 2019’un İlk Yarısında Yüzde 46 Oranında Daha Çok Satış Yaptı

Saf elektrikli arabalar hala toplam Fransız pazarının sadece yüzde 1.8’i.

Üçüncü nesil Renault Zoe, 2012 yılında estetik, güç ve menzil iyileştirmeleri ile sunulan otomobille hemen hemen aynı. Boyutlar bile aynı. Fakat bu Fransız alıcılarını bir EV’yi istemek için ertelemiyor. Aslında, bunların yüzde 46’sı 2019’un ilk yarısında saf bir elektrikli araç almaya karar vermiştir.

Her ne kadar bu ilk altı ayda Fransa’da satılan 21,006 EV, Fransa’daki toplam yeni otomobil pazarının sadece yüzde 1,8’ini oluşturuyor olsa da, toplam satışların yüzde 1,8 azalması, 1,166.443 adetle birlikte, elektrik hareketliliğine yönelik baskının nasıl güçlendiğini gösteriyor.

“2019 rekor kıracak. Haziran ayında satılan 4.500’e yakın EV’den ve ilk dönemde yüzde 46 artıştan sonra, pazar yükselen yörüngeyi sürdürüyor. Yeni modeller ve ADVENIR programının ev şarj cihazlarının finanse edilmesine yönelik evrimi, Fransa’da elektrik hareketliliğinin gelişimini hızlandıracak olumlu işaretler.”

Haziran ayında satışlar üç araca yoğunlaştı: Renault Zoe, satışlarının yüzde 41’i, Tesla Model 3 ve Nissan Leaf. Etkileyici bir liderliği olmasına rağmen, Zoe Haziran 2018’de Fransa’da satılan tüm EV’lerin yüzde 61’ini elinde tutan daha büyük bir paya sahipti.

2019 Renault ZOE

Diğer elektrikli hareketlilik biçimleriyle ilgili olarak, PHEV’ler 2019’un ilk yarısında satışlarda yüzde 20 artış gösterdi. Hibritler, aynı dönemde Fransa’da satılan tüm araçların yüzde 4,96’sını temsil etmekte olup, bunların sadece yüzde 0,68’i plug-in hibrit otomobillerdir.

Fransa şu anda etanolle âşık, elektrifikasyona alternatif olarak satılık esnek yakıtlı arabalar mevcut. Hibrit arabalar bile orada etanol veya gaz kullanacak şekilde dönüştürüldü. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir