Kapat
Elektrikli Araç Satış 66 0

Haziran 2019 ABD Pazarında Nissan LEAF Satışları

Yukarı veya aşağı? Sayı ne olursa olsun hala çok küçük.

Nissan LEAF’in satışları ABD’de yumuşak kalıyor ve rekabet ısınmaya devam ettikçe muhtemelen bu şekilde kalacak.

Kasım ayında satılan 1.128 LEAF ve Ekim ayında satılan sadece 1.234 LEAF ile Nissan’ın amiral gemisi EV satışları yumuşaktı. Bu durum satışların oldukça sağlam bir 1.667 birime ulaştığı Aralık’ta sona erdi. Daha sonra,  Nissan Ocak 2019’da sadece 717 LEAF sattı ve Şubat 2019’da Nissan sadece 654 LEAF sattı.

Ne kadar düşebilir?

ABD ile ilgili olarak Nissan LEAF için anlaşılan bazı zor zamanlar vardı. Ancak bir toparlanma meydana geliyor gibiydi. Mart ayında Nissan, ABD’de 1.314 LEAF satışı bildirdi fakat ABD’de yalnızca 951 LEAF satışı bildirdiği için ivme yine Nisan’da kaybedildi. Mayıs ayından bu yana, Nissan’ın 1.216 LEAF sattığını bildiren satışlarda hafif bir yükseliş gördü.

Haziran düzelmedi

Daha fazla LEAF Plus kullanılabilirliği ile satışların Haziran ayında artmasını bekliyorduk. Ancak satışlar yeniden düştüğü için durum böyle değil. Haziran ayında Nissan sadece 1156 Leaf satışı yaptı.

Otomobil üreticisi normal LEAF ve LEAF Plus için ayrılıklar sağlamamasına rağmen, satışların çoğunun (küçük fakat muhtemelen yükselen bir rakam) ikinci versiyon olabileceğini varsayıyoruz. Dünyanın başka yerlerinde, LEAF satışları, daha uzun LEAF menzilinin tanıtımıyla çoğunlukla artıyor ancak ABD’de bunun için aynı şey söylenemez.

2019 yıl bazı rakamları bakımından LEAF, 6,008 adet satış gerçekleştirdi.

Öyle görünüyor ki, ABD’de LEAF daha uzun menzilli ve karşılaştırılabilir fiyatlı rekabetin artmasıyla durdu. Veya belki de herkes Tesla Model 3’e geçmek için biraz daha fazla para harcıyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir