Kapat
Elektrikli Araç Satış 38 0

Tesla Bu Yıl Elektrikli Otomobil Satışlarında BYD’yi Geride Bıraktı

Sektörün iki devi karşı karşıya

Tesla ve BYD‘nin elektrikli otomobiller üzerindeki kapışması devam ediyor. İki firma da tüm dünyada egemen olmak istiyor. Peki bu sene neler oldu ? Kim ne kadar sattı? Şimdi bu değerlendirmeyi sizlere sunalım.

2016 yılında son olarak Tesla, BYD’den daha fazla elektrikli otomobil sattı ancak 2016 yılından itibaren BYD Tesla’yı sollamaya başladı. 2019 yılına gelindiğinde ise Tesla eski tahtına kavuştu diyebiliriz.

Yukarıdaki grafik incelendiğinde 2016 yılından itibaren BYD’nin artış grafiğini görebilirsiniz ancak 2019 yılında çok az bir fark ile Tesla önde görünüyor.

Rakamsal olarak kıyaslamaya bakarsak;

Tesla elektrikli otomobil satışları 800.000 adet rakamlarına ulaştı. BYD ise 700.000 rakamlarında kaldı. Aradaki fark az görünüyor. Gelecek sene için bu iki firmanın kıyasıya mücadelesine yine şahit olacağımızı düşünüyoruz.


Kaynak: insideevs.com

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir