Kapat
Elektrikli Araç Satış 64 0

Tesla Model 3, 2019 Yılında Norveç’te En Çok Satan Araba

Satışları, ikinci ve üçüncü sırayı birleştiren modellerle neredeyse eşdeğerdir.

Norveç’in EV başarısı kendiliğinden bir fenomen gibi görünebilir ancak böyle değildir. Elektrikli arabalar vergilerden yararlanıyor ve bu da müşterileri için bugüne kadar en iyi seçenek olmasını sağlıyor. Elbil.no’daki bu mükemmel makale bunu açıklıyor. Bu yüzden Tesla Model 3’ün orada gişe rekorları kıran bir sürpriz olmadı. 2019’da Norveç’te halihazırda en çok satan otomobil. Bu rakamlara bakıldığında, birkaç yıl içinde en çok satan EV olacak gibi görünüyor.

Bundan önce, Norveç’teki en çok satan EV Nissan Leaf idi. EV satışı bu ülkede başladığından beri Şimdiye kadar uygun, 56.635 adet sattı. Bu web sitesi verileri günde birçok kez güncellemektedir. 

Gerçek şu ki, en son kontrol ettiğimizde, Tesla Model 3 2019’da 13.028 adet satmıştı. İkincisi ise Golf, 7.639 adet ile üçüncü sırada yer alırken, Nissan Leaf ise 2.227 araçla 3.sırada yer aldı.

İkinci ve üçüncü sıranın numaraları 13.866 adede karşılık geliyor. Model 3’ün, Norveç’te ilk teslimatlarının başladığı Şubat’tan bu yana kendi başına sattıkları neredeyse. Bu pazarda sadece yedi aylık bir araba için oldukça başarılı.

Bununla birlikte, Tesla Model 3’ün 13.028 adedi Norveç’te sattıkları tek şeydir. Bu, tarihi EV satışlarında 6. sırada yer alıyor.

Kesin olarak söyleyebileceğimiz, Model 3’ün Norveç’teki ilk sezonunda şampiyonluğu kazanan çaylak olduğu. Sağlam bir rakip olarak muhtemelen kazanmaya devam edecek. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir