Kapat
Elektrikli Araç Teknik 41 0

Bir Elektrikli Otomobili Korumak için Ne Gerekli ?

GELENEKSEL OLARAK ÇALIŞAN BIR MODELDEN ÇOK DAHA AZ ŞEY VAR, ORASI KESIN.

Elektrikli taşıtlar, geleneksel olarak çalışan emsallerinden daha fazla satın almaya devam etmelerine rağmen, genellikle uygun fiyatlı ev şarjlarıyla çalışmaya devam etmeleri daha ucuz. Elektrikli taşıtlar aynı zamanda daha düşük uzun vadeli bakım maliyetleri ile sahiplerine sürekli nakit para tasarrufu sağlamaktadır.

Bunun nedeni, EV’lerin normalde periyodik servis gerektiren iki düzineden fazla mekanik bileşeni ortadan kaldırmasıdır. Bir EV sahibi, ayarlamalar, yağ değişimleri, soğutma sistemi deşarjları, şanzıman servisi ve hava filtresinin, bujilerin ve tahrik kayışlarının değiştirilmesi gibi şeylerin ücretini ödemekten kaçınır. Kaynaklar, elektrikli araç sahiplerinin, geleneksel olarak çalışan otomobil sahiplerinin düzenli servis için yaptıklarının yaklaşık üçte birini harcadığını gösteriyor.

Yine de, bir EV bakım gerektirmez. Tüm otomobil üreticileri, araç garantisini etkinleştirmek için bir dizi periyodik kontrol ve hizmeti takip etmekte ısrar ediyorlar. Tavsiye edilen takvime uymazsanız, onarım gerektiriyorsa aracınızı bakıma vermek zorundasınız.

Lastik dönüşünün yanı sıra, kabin hava filtresinin ve silecek lastiklerinin değiştirilmesi ve yıkama sıvısının doldurulması, bunların çoğu çeşitli mekanik muayeneler ile sonuçlanır. Otomobil üreticileri, lastiklerdeki hava basıncının kontrol edilmesi, ön cam yıkama sıvısının doldurulması ve silecek lastiklerinin değiştirilmesi gibi basit işlemlerin yanı sıra, bayi servis departmanında eğitimli bir teknisyen tarafından yapılması gerektiğini tavsiye ederler.

Genelde neyin gerekli olduğuna bir örnek olarak, 2019 Chevrolet Bolt EV için bakım programına bir göz atın:

Aylık (işletme sahibi)

Lastik basıncını kontrol edin ve gerekirse ayarlayın. Lastikleri aşırı aşınma açısından inceleyin. Ön cam yıkama sıvısını kontrol edin ve gerekirse doldurun.

7.500 milde bir:

Lastikleri döndürün. Akü, kabin ısıtıcısı ve güç çevirici, aksesuar gücü ve şarj modülleri için soğutucu seviyesini kontrol edin. Sıvı sızıntılarını görsel olarak kontrol edin. Frenleri kontrol edin. Direksiyon, süspansiyon ve şasi bileşenlerini hasar açısından görsel olarak inceleyin. Servo direksiyon, yarı miller ve tahrik millerinde aşırı aşınma, sızıntı veya hasar olup olmadığını kontrol edin. Emniyet (hava yastıkları) sistemini kontrol ediniz. Karoseri bileşenlerini (kapı kilitleri) yağlayın. Gaz pedalında hasar, yüksek efor veya ciltlenme kontrolü yapın ve gerekirse değiştirin. Gazlı amortismanlarda (süspansiyon) aşınma, çatlak veya başka hasar olup olmadığını gözle kontrol edin. Varsa, lastik sızdırmazlık maddesinin son kullanma tarihini kontrol edin (bu, hasarlı bir lastiği geçici olarak sızdırmaz hale getirmek ve şişirmek için kullanılır).

Yılda iki kez:

Korozif malzemeleri (yani yol tuzu) alttan düz su kullanarak yıkayın.

15.000 mil’de bir:

Ön cam silecek lastiklerini değiştirin.

Her 36.000 milde bir:

Kabin hava filtresini değiştirin (gerekirse daha sık).

Her 75.000 milde bir:

Kaputu ve / veya karoseri desteği destek gaz payandalarını değiştirin.

Her beş yılda bir:

Araç soğutma suyu devrelerini boşaltın ve doldurun. Fren hidroliğini değiştirin.

Her yedi yılda bir:

Klima kurutucusunu değiştirtin. (Korozyonu önlemek için mobil klima sistemindeki nemi emer ve tutar).

Nissan, Leaf için iki ayrı bakım programı sunmaktadır. Program 1, normal sıcaklıklarda beş milden daha kısa veya donma havalarında 10 milden kısa sık sık seyahatler, sıcak havada dur-kalk sürüş, uzun mesafelerde düşük hızda sürüş, tozlu koşullarda sürüş gibi daha ağır çalışma koşulları içindir. veya sert, çamurlu veya tuz serpme yollarda veya araç üstü taşıyıcı kullanarak.

Program 2 daha az sıklıkta bakım gerektirir, ancak yalnızca ılıman koşullarda otoyolda sürmek için geçerlidir. Buradaki sonuç, çoğu Leaf sahibinin Program 1 hizmetini gerektirmesidir.

Bolt’da olduğu gibi bu, lastiklerin altı ayda bir veya 7.500 milde bir dönmesi ve kabin hava filtresinin her 12 ayda veya 15.000 milde bir değiştirilmesiyle çeşitli periyodik mekanik muayenelerden ibarettir. Ayrıca, fren hidroliği her 24 ayda bir veya 30.000 milde bir değiştirilmeli ve soğutucu 15 yıl veya 120.000 mil sonra değiştirilmelidir.

Şimdi daha az bakım sağlamak mutlaka bir elektrikli aracın kurşun geçirmez olduğu anlamına gelmez. Sonunda EV sahiplerinin lastikleri değiştirmeleri, frenlere bakmaları ve direksiyon ve süspansiyon parçalarını, hortumları, farları, arka lambaları vb. Değiştirmek gerekebilir. Diğer araç tiplerinde olduğu gibi, araç bir kenara çekiyorsa veya dengesiz bir lastik aşınması sergiliyorsa, tekerlek ayarlaması gerekir.

Ve sonra dikkate alınması gereken bir EV’nin batarya paketi var, bu da en pahalı bileşeni. Tüm elektrikli araç aküleri zamanla düşer ve bu kademeli olarak gerçekleşse de, tam şarj olma yeteneklerinin bir kısmını kaybeder. Bu noktada, bugüne kadar üretilen sadece göreceli bir avuç elektrikli otomobilin, değiştirilmesi gereken noktaya indirgendiği bildirildi. Yine de, yeterince uzun bir EV’ye sahipseniz, menzilinin azaldığını göreceksiniz ve bir rahatsızlık yaratacak kadar kısalırsanız, pil takımını değiştirmeniz veya aracı yenisiyle takas etmeniz gerekebilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir