Kapat
Elektrikli Araç Teknik 24 0

BMW’nin 5. Nesil EV ve PHEV Çekiş Sistemi Analizi

BMW Grup’tan yeni BEV’ler / PHEV’ler için kilit unsur olan çekiş sistemini tanıtıyoruz.

Gelecek yıl yani 2020’de BMW firması yeni nesil güç aktarma sistemlerini tanıtacak. 5.Nesil olarak adlandırılan bu güç aktarma sistemi bataryalı ve plug-in hibrit elektrikli otomobillerde kullanılacak.

Yüksek voltajlı pil, motor, transmisyon, güç elektroniği ve diğer tüm ögeleri içeren sisteme tahrik sistemi veya çekiş sistemi denir. BMW bu sistemleri geliştirerek “ağırlık ve menzil dengesi” ile yeni nesil uzun menzilli BEV’lerin gelişimine önemli katkı sağlayacak.

İlk olarak, BMW eDrive 5. nesil 2020’nin sonuna kadar Çin’de aktif olarak kullanılacak. Daha sonra diğer araç modellerine uygulanacak ve dünyanın dört bir yanına gönderilecek.

Firmanın bu konu hakkındaki basın açıklaması şu şekildedir;

“Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi, elektrikli tahrik sistemlerine sahip araçlar için geleceğe yönelik sürdürülebilirliğin anahtarıdır. BMW EfficientDynamics ve BMW Group’un elektrik alanında edindiği tecrübe çerçevesinde tutarlı geliştirme çalışmalarının bir sonucudur. BMW eDrive teknolojisi için kullanılan tüm güç aktarma organı bileşenleri sadece BMW Group tarafından geliştirilmiş olup, elektrik motoru ve yüksek voltajlı aküler şirkete ait üretim tesislerinde üretilmektedir. ”

Firma aşağıdaki gibi tahrik ünitelerinde gelişme sağlayacak;

  • Yerleşik şarj cihazları: Yeni Birleşik Şarj Ünitesi (CCU) 3,7 kW (tek fazlı) ile 11 kW (faz başına üç fazlı / 3,7 kW) ila 22 kW’a (üç fazlı / faz başına 7,3 kW) kadar güç seçeneği sağlayacak.
  • Elektrikli tahrik üniteleri: 90 kW’tan (giriş seviyesi BEV) 300 kW’a kadar güç sağlayacak.
  • Akü paketleri: ölçeklenebilir akü kapasitesi ve çeşitli araç türleri (SUV, sedan) için az sayıda hücre / modül tipi sağlanacak.
  • Mimari: dört tekerlekten çekiş BEV’leri, arkadan çekişli BEV’ler ve arka aksta elektrik motorlu plug-in hibritler üretilecek.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir