Kapat
Elektrikli Araç Teknik 41 0

Çeşitli Sıcaklıklarda Test Edilen Yaz, Kış ve Dört Mevsim Lastikleri

Kış gelince lastik testleri başlar

Son zamanlarda kış mevsiminden dolayı kar yağışları bazı yerlerde egemen olmaya başladı. Dolayısıyla artık lastik değişim vakti geldi. Kış lastiklerine geçiş hızla artmaya başladı. Sıcaklıkların değişken olduğu bu dönemde artık kullanıcılar için tek bir soru akıllarda mevcut. Yaz lastikleri daha ne kadar kullanılabilir ?

Lastik üzerinde bir youtube kanalı testler gerçekleştirdi. Bu testleri Finlandiya’da yaptı ve bize bazı sonuçlar sundu.

Genel olarak endüstride 7 derece kuralı vardır. Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına inerse artık kış lastiklerine geçmek gerekecek. Eğer 7 derecenin üstünde ise yaz lastikleri kullanılabilecek.

Test, 0, 2, 6, 10 ve 15 santigrat derece sıcaklıkta kuru ve ıslak koşullarda yaz, CrossClimate, dört mevsim, kış seçenekleri ile frenleme kuvvetini ölçüyor. Bakalım test sonucunda neler oluyor?

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir