Kapat
Elektrikli Araç Teknik 11 0

Continental, Tam Entegre Bir Aks Tahrik Modülünü Duyurdu

Continental artık geleneksel çözümden daha küçük ve daha hafif olan entegre tahrik birimleri sunmaktadır.

Continental, bir elektrikli motor, şanzıman ve invertörü birleştiren elektrikli otomobiller için “türünün ilk örneği” olan elektrikli otomobil dingilini Frankfurt Motor Show’da sunulacak.

Continental, toplam ağırlığı 80 kg’dan az olan tam entegre aks tahrik modülünün, karşılaştırılabilir bir entegre olmayan tahrik ünitesinden 20 kg (veya% 20) daha hafif olduğunu açıkladı. Detaylı özellikler henüz halka açıklanmadı.

Continental, bu nedenle dünya çapında tam entegre bir dingil tahrik modülü üreten ilk tedarikçidir.”

“Kompakt aks tahriki 80 kilogramdan daha az ağırlığa sahip ve bir elektrik motoru, şanzıman ve invertörden oluşuyor. Paket olarak, üç eleman elektrikli aracı 20 kilogram civarında daha hafif kılıyor – en azından çok sayıda kablo bağlantısı ve fişi kullanılmıyor.”

Bu kompakt dingil tahrik ünitelerinin üretimi, 2019’un sonunda Avrupa ve Çin’de başlayacak ve bu da hangi üreticileri merak etmemize neden olacak.

Continental Powertrain işinin başkanı Andreas Wolf şöyle dedi:

“Tam entegre dingil tahrik modülümüz, bizi öncü yapıyor ve rekabetin önünde atılmış bir adım oluyor. Sistem, hem kurulu büyük ölçekli üreticilerin hem de yeni tedarikçilerin verimli, tamamen elektrikli motorlu taşıtları hızlı bir şekilde üretmelerini sağlıyor. ”

Bize göre otomotiv tedarikçileri, Tesla’nın 2012’de Model S ile başlattığı yüksek entegrasyon yoluna adım adım ilerliyorlar .

Tesla Model S tahrik ünitesi (2013)

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »