Kapat
Elektrikli Araç Teknik 148 0

Doğrusal Laboratuvarlar, Devrim niteliğinde bir Direct-Drive Motorlu HET’i Sunuyor

Şirket operasyonda verimlilik ve güvenliği arttırdığını iddia ediyor.

Görünüşe göre elektrik motorları, şaşırtıcı teknik gelişmeleri sunmak için bir itişe ihtiyaç duyuyorlardı. Ve bu itiş elektrikli arabalardan geldi. Şimdi Magnax motoru  veya yakın zamanda gösterilmiş olan plastik elektrik motoru ve Texas ve Linear Labs’ten gelen bu gibi yeni kavramları oldukça sık görüyoruz . Buna HET veya Hunstable Elektrik Türbini denir. Ayrıca, piyasadaki mevcut en iyi sabit mıknatıslı motorlardan en az iki kat daha fazla tork yoğunluğu sunduğunu iddia ediyor.

Bu sadece başlangıç ​​için. Linear Labs ayrıca üç kat daha fazla güç yoğunluğuna sahip olduğunu ve yüzde 10 daha fazla menzil sağladığını belirtiyor. Motorda ayrıca yüzde 30 daha az bakır kullanılır. Ve bu kesin olarak, şirkete göre yeni motor tasarımının sunduğu avantajlardan kaynaklanıyor.

Linear Labs, HET’ye “3 boyutlu çevresel akış 4 rotor makinesi” diyor. Bu normal bir motordan farklılıkları açıklamaya başlar. Her şeyden önce, sadece bir veya iki yerine dört rotor kullanır. 

Stator, şirketin “manyetik tork tüneli” dediği şeye tamamen dahil oluyor. Dört tarafı ile hepsi aynı polariteye sahiptir. Ve hepsi aynı hareket yönünde olan “aktif tork üreten bölgeler” dir.

Doğrusal Laboratuvarlar, Devrim niteliğinde bir Direct-Drive Motorlu HET'i Sunuyor

Bir başka deyişle, şirkete göre “HET’in yapısı tüm manyetik alan etkileşimlerinin tamamen tork üretiminde yer almasını sağlıyor”. Bu da düşük RPM’lerde normal bir motordan çok daha verimli olmasını sağlar.

Bu motorla ilgili gerçekten yenilikçi olan, daha fazla güç ve daha yüksek RPM’lere ihtiyaç duyduğu zaman, sadece zarar vermeden üretmek için bir “elektronik şanzıman” kullanmasıdır. Ve bu tam olarak ek rotorlar nedeniyle gerçekleşir.

Doğrusal Laboratuvarlar, Devrim niteliğinde bir Direct-Drive Motorlu HET'i Sunuyor

Asıl stator ve manyetik tork tüneli içerisine girer. İkincisi, bir plaka biçimine sahiptir ve aynı eksene, görünüşe göre sabitlenmiş, fakat ana rotordan önce yerleştirilmiştir. Üçüncüsü ikinciye benzer. 

Videoda, hem ana rotordan önce, hem diğer plakaya yakın, hem de manyetik tork tünelinin bu tarafını ele geçirmek için rotor olarak daha anlamlı olan şey görünür. Son rotor diğer üçünü ve manyetik tork tünelini kapsar. 

Doğrusal Laboratuvarlar, Devrim niteliğinde bir Direct-Drive Motorlu HET'i Sunuyor

“Elektronik şanzıman” uç rotorları mekanik olarak hareket ettirerek “alan zayıflaması” yaratır. Şirket, “manyetik alanları zayıflatarak, tork düştükçe uyarma hızı artacaktır” diyor.

Bu, HET’in hem düşük hem de yüksek RMP’lerde iyi olmasını sağlayan şeydir. Normalde, endüksiyon motorları uyarmayı azaltarak bunu başarır. Daimi mıknatıslı motorlar, bunu temel olarak karşı akım olan D ekseni akım enjeksiyonuyla yapar. Her iki durumda da verimlilikte düşüşler var.

Doğrusal Laboratuvarlar, Devrim niteliğinde bir Direct-Drive Motorlu HET'i Sunuyor

Linear Labs’e göre, alan zayıflaması yaratma yolları bu verimlilik probleminden kaçınır ve bunun yerine onu iyileştirir.

Bu elektronik iletim, 48-bobin, 8-kutuplu, 6-fazlı HET’in üç, iki veya bir fazı gruplayarak simüle etmesine izin verir. Şirket, “Sıralı olmak yerine güç darbeleri çakıştığında, tork atımları gözle görülür şekilde bulunmuyor ve belirli bir akım seviyesi için, tork aynı zamanda geleneksel makinelerden çok daha büyük” diyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir