Kapat
Elektrikli Araç Teknik 65 0

Drivemode, Tüm Elektrikli Otomobillerin Aynı Bileşenlere Güvenebileceğine İnanıyor

Projede motor, şanzıman ve dönüştürücü içeren bir modül geliştirildi.

2017’de, Avrupa Birliği GV-04 adlı elektrikli araçlar ile ilgili fon araştırmaları için bir program oluşturmaya karar verdi. Resmi sayfasına göre amaç, “üretim, düşük ağırlık ve malzeme maliyeti için tasarım da dikkate alması gereken“ yeni nesil elektrikli aktarma organları ”sunmaktır.

Bu taleplerin en ilginç cevaplarından biri Drivemode Projesi. Elektrik motorunu, şanzımanı ve dönüştürücüyü toplayan tek bir modül oluşturarak bu gereksinimleri karşıladı. Ve çeşitli üreticilerin gelecekteki tüm EV’ler tarafından kullanılabileceğine inanıyor.

Bu tür bir inanç, modülün otomobil projesinin ihtiyaç duyduğu şeylere göre küçük ve ölçeklenebilir olduğu gerçeğinden geliyor. Kompakt elektrikli motor, 35 kW (47 hp) ile 60 kW (80 hp) arasında, 90 kW (121 hp) tepe değerlerine sahip olabilir. Tork 100 Nm (73,8 lb-ft) civarında olacaktır. Rotoru, 20,000 rpm hızda girebilir. Fikir, her arabada birkaç modül kullanmak olduğunu unutmayın. Her araç için en az iki, her tekerlek için bir tane. Böylece, dört tekerlekten çekiş, 320 hp ve 295.2 lb-ft, 484 hp tepe noktasına sahip olabilir.

Yüksek hızlı iletimin yüzde 97 verimlilik sağlayabildiği söyleniyor ve yarı iletken olan Silisyum Karbür’den (SiC) yapılan dönüştürücü yüksek frekanslarda (20 kHz’in üzerinde) ve yüksek voltajda (800 V) çalışır. Hem motorun hem de şanzımanın yüksek hızda çalışması, onları daha güçlü ve verimli hale getirir, bu da daha küçük olmalarını ve malzeme kullanımından ve aracın ağırlığından tasarruf etmelerini sağlar. Kablolar düşük akımlarla başa çıkmak için daha ince olabileceğinden yüksek voltaj bakır tasarrufu sağlar. Bu da daha hızlı şarj etmenizi sağlar.

Drivemode, Tüm EV'lerin Aynı Bileşenlere Güvenebileceğine İnanıyor

Gelecekte, bu modülleri kullanan otomobiller gerçekten tekerlek başına onlardan birini kullanıyorsa, dönen tekerlekler gibi şeyler geçmişte kaldı. Direksiyon sadece tekerleklerin her birine farklı hızlar ayarlayarak mümkün olacaktır. Süspansiyon sistemi daha öngörülebilir bir davranıştan yararlanabilir ve EPS direksiyon sistemi gibi bileşenlerden muhtemelen kaybolabilir. Tek tek bir sürüş kolu veya direksiyon yeterli olabilir. Fren bile radikal değişiklikler gösterebilir, ancak bunları geleceğe bırakalım. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir