Kapat
Elektrikli Araç Teknik 32 0

Elektrikli Otomobil Pilleri Nerelerde Kullanılır ?

Elektrikli otomobillerden başka nerelerde kullanılır ?

Elektrikli otomobil pazarı geliştikçe diğer sektörlerin de elektrikli olma yolundaki hedefleri yükseliyor. Ağır hizmet araçları gibi elektrikliye dönüşen sektör buna örnek verilebilir.

Tıpkı elektrikli otomobil sektöründeki sorunlar gibi ağır hizmet araçlarının da sektörleşmesinde bazı sorunlar mevcut. İlk olarak bataryaların dayanım ömrü ve garanti süresi. Bunu elektrikli otomobil sektörü 10 yıllık garanti ile aştı ve kullanıcılar alımlara başladı.

Ağır hizmet araçları ise çok fazla güç isteyen işlerde kullanılıyor dolayısıyla batarya kapasitesinin ve motor gücünün yüksek olması lazım. Bu durumda çok sayıda batarya hücresi kullanılacak. Eğer hizmet ömrü 10 yıldan daha az olursa ağır hizmet araçlarının yaygınlaşması tabi ki azalacaktır.

Peki, Ağır hizmet araçları (ZEV) bakımından şu an ne durumdayız ? BYD, bu sektörde çöp kamyonu üretiyor ancak sınırlı sayıda üretim gerçekleştirebiliyor. ZEV’nin geleceğinin 2030 veya 2040 yılı olması öngörülüyor. Ancak bu yıllarda ağır hizmet aracı tipine göre batarya ve şarj altyapıları oluşturulabilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir