Kapat
Elektrikli Araç Teknik 31 0

Elektrikli Otomobiller için Şarj Enerji Giderini Azaltmanın Yolları

Enerji paylaşımını yaygınlaştırmak gerekiyor.

Enerji maliyetlerini düşürebilmek için ilk etapta paylaşım platformunun kurulması gerekiyor. Enerji paylaşımı ile maliyetler en aza indirilebilir. Bu kapsamda Dünya’da ilk olarak enerji maliyetini en aza indirmek için iki firma bir araya geldi. Electrify America bugün Sacramento Belediye Hizmet Bölgesi (SMUD) tarafından geliştirilen Enerji Depolama Paylaşımı programına 1,3 milyon $ yatırım yaptıklarını açıkladı.

Bu yatırım ile elektrikli otomobillerin şebekeye etkisi en aza indirilecek. İlk olarak araç kiralama ve araç paylaşım işlemini genelleştirmek lazım. Bu kapsamda Electrify America, Sacramento Şehri içinde araç kiralama ve palaşımını sağlayan yatırımlar yaptı.

Şehir içi elektrikli otobüsler için hızlı şarj istasyonları kurularak enerji paylaşımı sağlandı. Ayrıca belirli noktalara akü bakım servisleri kurularak onarım hizmetleri sağlandı.

Şarj istasyonlarının sayısı artırılarak elektrikli araç kullanıcılarını aynı şebekeye yüklenmesi engellendi. Bu sayede 14 ultra hızlı elektrikli otomobil şarj istasyonu SMUD tarafından kuruldu. Şarj istasyonları, günümüzün elektrikli araçlarında en yaygın olarak kullanılan 50 kilowatt (kW) ila 150 ve 350kW arasında bir güç aralığına sahiptir. Geleceğe yönelik bu şarj teknolojisi, günümüzde mevcut olan tüm elektrikli araçların ve 2020 gibi erken bir zamanda beklenen gelişmiş elektrikli arabaların ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Bu gibi uygulamaların yaygınlaşması ile enerji paylaşımı programı tüm dünyada kabul görebilir. Yoğun yerlerde elektrikli otomobillerin çalıştırılmasındansa farklı noktalara dağıtım ve araç kiralama yöntemi enerji maliyetlerinin düşürülmesi üzerinde etkili olacaktır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir