Kapat
Elektrikli Araç Teknik 61 0

Elektrikli Otomobiller Silisyum Karbür Güç Elektroniğine Geçiyor

Yeni elektrikli otomobiller ve şarj ekipmanlarının daha verimli olması gerektiğinden, Silisyum karbür güç elektroniği pazarı hızla büyümektedir.

Elektrikli otomobilleri daha verimli hale getirme zorunluluğu silisyumdan silisyum karbür güç elektroniğine geçişin arkasındaki ana güçlerden biridir.

Kısa süre önce Tesla’nın yeni Model S ve Model X’in tahrik ünitesinde silisyum karbür güç elektroniği ile tanıştırdığını duyduk ve BorgWarner yeni yerleşik şarj cihazlarını açıkladı .

Bu ay aynı zamanda Volkswagen, yaklaşan EA’lar için silisyum karbür sarf malzemelerini güvence altına almak için Volkswagen Grubu FAST Programı için Cree’yi seçerek silisyum karbürlere ciddi ilgi gösterdi.

“Silisyum karbür kullanımı, otomotiv endüstrisinin elektrikli taşıtlara dönüşümünü hızlandırarak, elektrikli arabalara daha uzun menzilli ve daha hızlı şarj ile sonuçlanan daha yüksek sistem verimliliği sağlarken maliyeti düşürür, ağırlığı azaltır ve yerden tasarruf sağlar.”

“Volkswagen Grubu ve Cree, gelecekteki Volkswagen Grubu araçlarına yönelik silisyum karbür bazlı çözümler üretmek için birinci kademe ve güç modülü tedarikçileriyle birlikte çalışacak.”

Cree, şu anda Durham NC’de 30 kat daha fazla (2017 Q1 – 2024 arasında) silisyum karbür üretim kapasitesi artışına 1 milyar dolar yatırım yapıyor

“Uzun vadeli büyüme stratejisinin bir parçası olarak, Cree, Inc. (Nasdaq: CREE), en gelişmiş ve otomatik hale getirilmiş bir teknoloji geliştirerek silisyum karbür kapasitesinin genişletilmesine 1 milyar dolara kadar yatırım yapacağını açıkladı. 200mm silisyum karbür üretim tesisi ve Durham, NC’deki ABD kampüs merkezindeki bir mega fabrikası, şirketin Wolfspeed silisyum karbür ve GaN silisyum karbür işine yakıt ikmali yapmak için bugüne kadarki en büyük yatırımını belirledi. Şirketin silisyum karbür malzemeleri kapasitesi dramatik teknolojinin otomotiv iletişim altyapısı ve endüstriyel pazarlar arasında kaymasına neden olan geniş bant aralığı yarı iletken çözümlerini mümkün kılıyor. ”

“Plan, öngörülen pazar talebini karşılamak için ilk adım olarak 253.000 metrekarelik bir taban, 200 mm güç ve RF üretim tesisi olarak mevcut bir yapının inşa edilmesiyle sektör lideri Wolfspeed silisyum karbür işi için ek kapasite sunuyor. Yeni North Fab, tamamen otomotiv nitelikli olacak şekilde tasarlandı ve üretim için bugün mevcut olandan neredeyse 18 kat daha fazla yüzey alanı sağlayacak ve başlangıçta 150 mm silikon devre levhası üretimiyle açılacak ve mevcut Durham fabrikasyon ve malzeme tesisini bir malzeme mega fabrikasına dönüştürecek. “

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »