Kapat
Elektrikli Araç Teknik 151 0

Neden Elektrikli Otomobil Satın Almıyoruz ?

Whatacar ? tarafından yapılan bir araştırmay göre kullanıcılar elektrikli araçları almakta güçlük çekiyor. Bunun sebebi de teknolojinin tam olarak anlaşılamaması.

Otomobil alım süreci içerisinde bulunan müşteriler içerisinde yapılan bir ankete 9000 kişi katılmıştır. Katılımcıların büyük çoğunluğu elektrikli araç almaya pek yanaşmadıkları ortaya çıktı. Bunun sebebi yeteri kadar bilgi akışının sağlanamaması olarak belirlendi.

Kullanıcıların %40’ı araçların fiyatlarından çekinmekte olduğunu bildirdi. Ancak birkaç ay araştırma yaptıklarında korkulacak bir durumun olmadığını bildirdiler. Dikkat çeken bir nokta ise kullanıcıların %15 gibi bir oranının şarj altyapısının yeterli olmadığı için elektrikli araç almadıklarından bahsetmiş. Bu düşünce bize göre doğru. Fiyat ve kullanılabilirlik açısından diğer araçlardan üstün konumda olan elektrikli araçların en büyük dezavantajı yeter kadar şarj alt yapısının tüm dünyada yaygınlaşmamasıdır.

elektrikli araçlar ile ilgili görsel sonucu

Whatacars tarafından bu araştırmaya yönelik açıklamayı ekte sizlere sunuyoruz;

Our research has shown there exists a gap when it comes to the public’s understanding of electric vehicle technology and their features – and this is holding back some from actually buying one,” he said. “It’s understandable that it takes buyers three months of research to be as comfortable with electric vehicles as they are at the beginning of their research on petrol and diesel vehicles because the technology is new – but it is clear that the industry and legislators must start making it easier for would-be buyers. It is clear the technology will not reach its full potential until more comprehensive and up-to-date information is more widespread.”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − one =