Kapat
Elektrikli Araç Teknik 271 0

Norveç Elektrikli Otomobillerin Şebekeleri Nasıl Etkileyeceği Üzerine Çalışıyor

Düşük talep dönemlerinde (çoğunlukla geceleri) akıllı şarj olmadan, elektrik şebekesinin tüketiciler tarafından ödenen bazı yükseltmelere ihtiyacı olacaktır.

Norveç’teki elektrikli otomobillerin genişletilmesinin, 2040 yılına kadar 11 milyar NOK (1.27 milyar $) tutabilen elektrik şebekesini yükseltmesi gerekliliği bekleniyor.

Bunun nedeni iki yönlüdür – birincisi, elektrik talebi artarken, ikincisi genellikle her öğleden akşama kadar ücretlendirmeyi içeren yeni talep profilidir.

Şu anda, Norveç’teki yeni araba satışlarının yaklaşık yarısı pluginlerdir. Elektrikli otomobil sayısı bugün 20.000’de 220.000’den 1.9 milyona yükselebilir.

Poyry’nin Norveçli direktörü Kjetil Ingeberg, Reuters’e verdiği demeçte, “Hiçbir şey yapılmazsa, her öğleden akşama kadar şarj etmek büyük olasılıkla görünüyor. Bu durumda, 11 milyar … şebeke maliyeti tüm müşteriler tarafından karşılanıyor.”

Tüm elektrik tüketicilerinin, ayrı bir EV ücret tarifesi almasının muhtemel olmadığı için artan maliyetlerle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Poyry’nin verileri, yatırımın % 60’ının düşük voltajlı şebekeler için, trafo merkezlerinde % 10, yüksek voltajlı şebekeler için % 28 ve yüksek voltajlı trafolar için % 2 olacağını gösterdi. ”

Norveç’in DNV GL güç regülatörü tarafından yapılan ve devlet danışmanlığı Poyry tarafından yapılan araştırma, tüketicilerin talep düşük olduğunda ücretlendirmeyi planlaması durumunda maliyetli yükseltme ihtiyacını sınırlandırmanın veya ortadan kaldırmanın bir yolu olduğunu ortaya koyuyor.

Başka bir deyişle, mümkünse şebeke altyapısındaki yükü artırmak için EV’leri gece şarj edin.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir