Kapat
Elektrikli Araç Teknik 470 0

Ortalama Bir Elektrikli Otomobil Motor Gücü 112 kW Civarındadır

Ortalama olarak yeni yolcu xEV’leri 112 kW elektrik motorlarıyla donatılmıştır

Elektrik motorlar tüm dünya çapında gelişim göstermiş ve artık yüksek beygir güçlerini çok hafif motorlardan alabiliyoruz. Adamas İstihbarat’a göre elektrikli tahrik ünitesinin ortalama tepe gücü Eylül 2019’da 112.1 kW olarak hesaplandı. Bu rakam bir önceki yıla göre % 4 daha fazla.

xEV kategorisindeki en yüksek motor gücü yüksek bataryalı otomobil oranının ortalamayı etkilediği Norveç’te (181.1 kW) belirtildi. En düşük değerler (62.2 kW) HEV’lerin en popüler olduğu Japonya’dadır.

Son yıllarda tüm elektrikli otomobillerin 100 kW üzerinde elektrik motorlarına sahip olduğunu görebiliyoruz. Diğer analizler motorların çoğunun kalıcı mıknatıslı senkron motorlar (PMSM’ler) veya asenkron motorlar olduğunu gösteriyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir