Kapat
Elektrikli Araç Teknik 51 0

Plastik Elektrik Motoru Elektrikli Arabaların Ağırlığının Azalmasına Yardımcı Olabilir

Kütle, aerodinamik ve güç aktarma sistemi verimliliği daha verimli bir yanmalı motorlu taşıtın üç ayağıdır. Elektrikli otomobiller, şimdiye kadar yaratılmış en enerji verimli motorcuya sahip olsalar da, düşük ağırlık onlar için bulunmaz bir hint kumaşıdır.  Ya muhafazası metal yerine plastikten yapılmış bir elektrik motoru araç üreticilerine önerilirse? Fraunhofer Kimyasal Teknoloji Enstitüsü (BİT) ve Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nün (KIT) yakın zamanda Almanya’da önerdiği şey budur.

“Bir elektrik motoru dönen bir rotor ve statik bir statordan oluşuyor. Stator, elektriğin içinden geçtiği bakır sargıları içeriyor – ve bu elektrik kayıplarının çoğunun meydana geldiği yer ”. Diyor Fraunhofer BİT araştırmacısı Robert Maertens. Maertens, bir elektrikli motordaki ısıdan kaynaklanan kayıpların yüzde 10’unu ifade ediyor. Elektrikli otomobillerin bu kadar verimli olmasının nedeni budur: Elektrik enerjisinin yüzde 90’ı hareket halindeyken normal içten yanmalı motorda bu oran %40’tır.

German Research Institute Develops Plastic Electric Motor

Yeni motor mevcut projelerdeki kayıpların yüzde 10’unu ele alıyor. Aşırı ısınmamak için bu motorlar, üretilen ısıyı, aynı zamanda metalden yapılan bir soğutma manşonuna yönlendiren metal bir mahfaza sunar. Fraunhofer motoru, günümüzde kullanılan yuvarlak teller yerine statorların etrafında dikdörtgen yassı teller kullanmaktadır. Bu, statorlara yakın soğutma kanallarında yer tasarrufu sağlar. “Bu optimize edilmiş tasarımda, ısı kayıpları, stator içindeki soğutma kanalı üzerinden yayılarak ısıyı metal muhafazanın içinden dış soğutma manşonuna taşıma ihtiyacını ortadan kaldırabilir” diyor. Düşük termal atalet olarak, bunun daha hızlı soğuyabileceği ve daha yüksek sürekli çıkış anlamına geldiği, herhangi bir açıklama gerektirmeyen bir şey olduğu anlamına gelir. Rotor ayrıca bu projede bir soğutma çözümüne sahiptir.

Bu daha yüksek soğutma verimliliği, araştırmacıların motoru plastikten yapmasına olanak sağlayan şeydir. Daha iyi söylemek gerekirse, fiber takviyeli termoset plastiklerden. “Polimer muhafazalar hafif ve aluminyum muhafazalardan daha kolay üretiliyor. Son işlem gerektirmeden kendilerine karmaşık geometrileri ödünç verdiler, bu nedenle toplam ağırlık ve maliyette bazı gerçek tasarruflar yaptık ”dedi.

Alman Araştırma Enstitüsü, Plastik Elektrikli Motor Geliştirdi

Araştırmacılara göre prototiplerin yapımı sadece dört dakika sürüyor. Ve seri üretimin elde edilmesi nispeten kolay olacaktır. Soğutma işlemi ile ilgili olarak, kayıpların yüzde 10’unun yüzde 80’ini önler. Tek başına bu, elektrik motorunun verimliliğini yüzde 98’e yükseltir, ancak araştırmacılar, soğutucu akışkan akışını optimize ederek yüzde 20’lik bir kayıp veya toplam kayıpların yüzde 2’sini yapabileceklerini düşünüyor. Bu motorların metal gövdeli motorlar kadar güvenilir olduğunu kanıtlarsak, yakında daha hafif, daha ucuz ve daha verimli araçlar elde edeceğiz. Bu sadece katı hal pillerin, EV’lerle ilgili kuantum sıçraması için gerçeğe dönüşmesini beklemekten ibarettir. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − one =