Kapat
Elektrikli Araç Teknik 50 0

Porsche Taycan Hızlı Şarj Sunuyor fakat Verimliliği Yavaşlatıyor

Hızlı şarj her zaman faydalı olmayabiliyor.

Porsche Taycan menzil ve şarj çözümleri ile ilgili birçok teklifle geliyor. Özellikle hızlı şarj seçeneği firmanın sunduğu en önemli özelliklerden birisi. 350 kW hızlı şarj ile çok kısa sürede aracınızın şarj işlemini tamamlayabiliyorsunuz.

Tesla ile kıyaslandığında bu şarj gücü çok yüksek. Tesla araçları hala 250 kW Supercharger ile şarj oluyor fakat Porsche 350 kW ile şarj olabiliyor. Fakat bu hızlı şarj bazı sorunlara yol açabiliyor.

Porsche Taycan üzerinde hızlı şarj uygulandığında verimlilik sorunları ortaya çıkıyor. Daha düşük verimlilik elde edebilirsiniz. EPA’ya göre 2020 Taycan Turbo’nun verimlilik derecesi bugün piyasadaki tüm EV’ler arasında en düşük olan 69 MPGe olarak hesaplandı. Bu arada, 2020 Model 3 Standard Range Plus 141 MPGe ile mevcut olan en verimli elektrikli araçtır. Model S Long Range 111 MPGe ve Model X 96 MPGe’ye sahiptir.

Taycan ve Tesla’nın 10 dakikalık şarjında bile farklılıklar söz konusu. Bu durumda verimli şarj daha önemli hale geliyor. Tesla yeni yazılım güncellemeleri ile daha da verimli araç modeli sunuyor. Taycan, yalnızca Model 3 Standard Range Plus’ın şarj hızı ile yarışabilecek ve Model 3 Long Range’in şarj hızının altına düşecektir. Bunun nedeni Model 3’ün Taycan’dan önemli ölçüde daha verimli olmasıdır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir