Kapat
Elektrikli Araç Teknik 131 0

Sıcaklık Modülasyonu ile Şarj İşlemi Yapılırken 10 Dakikada 380 Km Menzil Ekleyebilir

Eğer güvenilir olduğu kanıtlanırsa BMS teknolojisi gelişebilir

Dünya literatürü enerji yoğunluğu ve batarya ömrü ile ilgili çalışmalarını hızlandırdı ve her geçen gün yeni ürünler kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak lityum tabanlı bataryaların elektrolitleri ilgili sıkıntıları mevcut. Chao-Yang Wang gibi Penn Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar bununla başa çıkmanın basit bir yolunu buldular: şarj ve deşarj sıcaklıklarını değiştirme. Metotları ATM yani Asimetrik Sıcaklık Modülasyonu. Bir batarya grubuna 10 dakika içerisinde 380 km‘lik menzil ekleyebilirsiniz.

ABD’de aşırı hızlı şarj teknolojisi üzerinde çalışmalar devam ediyordu. Bu yöntem de hızlı şarj amacıyla çalışan araştırmacılar vasıtasıyla ortaya çıktı. Değişen sıcaklıkların bu konuda nasıl yardımcı olabileceğini muhtemelen soracaksınız. Durum şu: pilleri daha yüksek bir sıcaklıkta şarj ederseniz lityum kaplama olasılığını düşürürsünüz. Yani bu metalin anotta birikmesi durumudur. Bu Li-Ion batarya arızasının önde gelen nedenlerinden biridir.

Bilim adamları pil sıcaklığını on dakika boyunca 60ºC’ye kadar yükselttiler. Araştırmacılara göre bir pilin 380 km şarj olabilmesi için bu yeterli. Bundan daha uzun değil çünkü yüksek sıcaklıklar pildeki lityum kaybının temel nedenlerinden biri olan SEI‘yi artırıyor.

Bunu yaparken en büyük sorun harici bir ısıtma yönteminin pilleri ideal sıcaklığa getirmek için çok uzun sürmesidir. Bu yüzden Wang ekibi her hücrenin içine giren ve 60ºC‘ye daha hızlı ulaşmasını sağlayan nikel bir folyo geliştirdi.

Ortalama şarj sıcaklığının en önemli etkeni deşarj olurken pilleri sağlıklı tutmaktır. İlginç bir şekilde araştırmacılar şarj etmek için kullanılan ısıtma cihazının bataryayı 12 kattan daha fazla soğumaya ihtiyaç duyduklarını keşfetti. Araştırmacılara göre “daha ​​küçük bir iç ısı üretimi ve genişletilmiş bir sıcaklık farkı nedeniyle ısı dağılımını artırarak” bataryaların sağlıklı sıcaklıkta işlem görmesi sağlanabilir.

Yukarıdaki sıraladığımız araştırmalar sonucunda eğer sıcaklık modülasyonu yöntemi geliştirilebilirse çok hızlı sürelerde araçların şarj işlemi bitebilir ve bu sayede kullanıcılar uzun süreler şarj istasyonunda beklemek zorunda kalmazlar. İkinci bir durum ise bataryaların sağlık durumları uzun süre idare edilebilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir