Kapat
Elektrikli Araç Teknik 38 0

Soft Magnets, Elektrik Motorları 3 Kat Hafif Yapmak için Söz Veriyor

Teknik olarak “metal amorf nanokompozit malzemeler” olarak adlandırılırlar.

Elektrikli veya ICE otomobilleri için enerji verimliliği bu üç sütundan biriyle elde edilir : kütle, aerodinamik veya güç aktarma sistemi. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu sütunun ikisini aynı anda geliştirdikleri yeni bir yumuşak manyetik malzeme ile ele alabilecekler. Elektrik motorlarını üç veya dört kata kadar daha hafif yapabilecek . Aynı performansı ise tutturabilecekler.

Bu mıknatısların teknik adı “metal amorf nanokompozit malzemeler” dir. Sihir, ya da bu yumuşak mıknatıslar üzerindeki bilim, ortak manyetik malzemeleri kadar ısıtmama yetenekleridir. Bu, elektrik motorlarına uygulandığında daha yüksek RPM’ler elde etmelerini sağlar.

Bu araştırmanın önde gelen bilim adamlarından biri olan malzeme bilimi ve mühendisliği profesörü Michael McHenry;

“Manyetik materyali ne kadar hızlı değiştirirseniz, motoru o kadar hızlı döndürürsünüz, bundan daha fazla güç alırsınız” dedi.

“Motoru daha yüksek ve daha yüksek hızlarda döndürebilirsem daha fazla güç alıyorum. Bu, aynı iş için daha küçük bir motor kullanabileceğim anlamına geliyor. ” 

Yumuşak mıknatıslar 3 kat daha hafif elektrik motorları yapmak için söz veriyorum
Yumuşak mıknatıslar 3 kat daha hafif elektrik motorları yapmak için söz veriyorum

Bilim adamları yumuşak manyetik malzemeleri daha da geliştirmek için Nasa’nın Glenn Araştırma Merkezi ile işbirliği yaptılar. Bu nanokompozitlerin çoklu uygulamalarla gelecekte elektrik motorlarının verimliliği, büyüklüğü ve maliyeti üzerinde büyük etkileri olabileceğine inanıyorlar.

Her zaman olduğu gibi, bu teknik gelişmelerin akademik çevrelerden gerçek hayattaki uygulamalara mümkün olan en kısa sürede ulaşmasını umuyoruz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 16 =