Kapat
Elektrikli Araç Teknik 156 0

Tesla Cybertruck Aerodinamiği Ayrıntılı Olarak Keşfedildi

Uçak mühendisi Justin Martin tarafından yapılan simülasyonlar etkileyici olarak görünüyor

Tesla Cybertruck tanıtıldığından beri tasarımsal olarak alay konusu haline geldi. Bir kısım tasarımı beğenirken büyük bir kısım bu tasarımın son derece komik olduğunu söyledi.

Ancak biz bu tasarıma teknik açıdan bir bakalım ve değerlendirelim.

Tasarım Değerlendirmesi

Justin Martin tarafından yapılan ilk teknik analizler CFD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) programları ya da simülasyonlar yoluyla bir otomobilin aerodinamik davranışını analiz etmeye olanak tanıyan sistemler ya da simülasyonlarla, rüzgâr tüneli testlerine başvurmadan bazı sonuçları ortaya çıkardı;

Tasarımsal olarak sürtünme katsayısını minimize edecek ayrıntılara yer veriyor.

Hava akışı düzgün olarak ayarlandığında artık aracınız sürtünme katsayısını 0.2 civarına indiriyor ve bu da güçten kazanç sağlıyor.

Tavan tasarımı bile rüzgar yönünü ayarlayabilecek ve rüzgarı kırabilecek bir konuma sahip. Tavan tasarımı da sürtünmeyi azaltacak yönde bir etkiye sahip. Tasarımsal olarak Tesla Cybertruck kusursuz diyebiliriz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir