Kapat
Elektrikli Araç Teknik 18 0

Tesla Cybertruck & Semi: Radikal Yeni Pil Tasarımı Bekleniyor

Bazı spekülasyonlar basında dönüyor.

Tesla’nın geleneksel olarak yaklaşmakta olan “Güç Aktarma Organları ve Pil Günü” dolayısı ile birçok spekülasyonlar ortaya atılmaya başladı. Tesla bazı ipuçları sundu. Yeni batarya grubu farklı işlemlerden geçerek araçlara montajlanacak.

Tesla’nın yeni kuru elektrot üretim süreci ile özel akü üretim ekipmanı yapan Hibar’ı satın almasına ve Maxwell’i satın almasına şahit olduk. Dolayısı ile yeni nesil bataryalar farklı formatlara sahip olacak diye düşünebiliriz.

Artık hücre ve paketlenmenin ayrı yapıldı iki tesis olmayacak. Tesla’nın yeni yaklaşımı iki üretim sürecini bir araya getirecektir. Üretim alanından çıkan malzemenin bireysel hücreler olmayacağını, küçük hücre grupları olacağını tahmin ediyoruz. Bu küçük hücre grupları, Lego blokları gibi tüm pil paketlerine monte edilecek.

Peki soğutma sistemi nasıl olacak ? Bu sorunun cevabına gelirsek “cooling snake” mantığına devam edecek.

Eğer batarya grupları üstü üste ise nasıl çözüm uygulanacak ? Bunun cevabı da iki batarya grubu arasında yine “cooling snake” mantığını uygulamak olacak.

Buradaki tek sorun havanın bataryanın arasına girememesidir. Eğer üst üste bataryalar olursa “cooling snake” mantığı biraz değişecek ve düz bir hatta soğutma yapılacak.

Kısacası, günümüzün paket mimarisini terk eden ve tamamen yeni bir üretim süreciyle maliyeti önemli ölçüde düşüren pil paketlerini yapmanın yepyeni bir yolu Tesla tarafından uygulanacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 1 =