Kapat
Elektrikli Araç Teknik 51 0

Toyota’nın Yeni Nesil Yaris için Yeni TNGA Küçük Platformu Plug-in Hibrit Olarak Hazır Görülüyor

Platform uyarlanabilir olduğundan, bir PHEV dahil olmak üzere gelecekte birden fazla modeli destekleyebilir.

Toyota TGNA platformu, dünyanın dört bir yanındaki şirketin otomobillerinin ve geçitlerinin geniş bir yelpazesini oluşturuyor ve şimdi otomobil üreticisi, özellikle kompakt araçlar için yeni GA-B versiyonunu duyuruyor. Boyutları, C-HR ve Corolla’nın kullandığı mevcut GA-C varyantının altındadır.

GA-B, değişken dingil mesafesi ve iz genişliklerini destekler böylece tasarımcılar aynı temelleri paylaşan farklı görünümlerde araçlar yaratma özgürlüğüne sahiptir. Platform bir MacPherson gergi ön süspansiyonu ve şirketin hangi model için en iyi olduğunu düşündüğüne bağlı olarak bir bükülme kirişi veya çoklu bağlantı arka süspansiyonu kullanıyor.

Toyota, GA-B platformundaki araçların, kasanın ortasına yakın oturma konumu ve direksiyon simidi konumu nedeniyle sürüş yapmak zorunda olduğunu iddia ediyor. Tekerlekler, kısa gövdeli taşmalara izin veren ve iç mekanı maksimize eden şasinin en uzak köşelerindedir.

Otomobil üreticisinin duyurusu bundan hiç bahsetmiyor olsa da, arka koltukların gideceği oldukça büyük bir batarya var. Bu bize Toyota’nın yaklaşmakta olan bu kompakt araçların hibrid, muhtemelen PHEV versiyonlarını sunma niyetinde olduğunu gösteriyor.

Toyota’nın duyurusu, GA-B platformunu kullanacak araçları belirtmiyor. Bununla birlikte, bu desteklere binecek olan Yaris neslinin gelecek neslini hayal etmek kolaydır.

Geçitlerin popülaritesi göz önüne alındığında, Toyota’nın GA-B şasisine küçük bir yardımcı araç üretmesini de ihmal etmeyin. Bu niyetin mümkün olduğuna dair kanıt olarak şirket, Huntsville, Alabama’daki Mazda ile ortak girişim fabrikasında henüz açıklanamayan bir geçit inşa etme planlarını onayladı. Söylentiler bu aracın sağlam FT-4X konseptinin bir üretim versiyonu olabileceğini öne sürüyor . 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − 2 =