Kapat

Nikola, IVECO ve FPT Tam Elektrikli Nikola Tre Tırını Tanıtıyor

Tır sektörü de elektrikleniyor

Nikola Corporation, IVECO kamyon üreticisi ve FPT Industrial güç aktarma sistemi markasıyla ortak olarak yeni tır tanıtımını gerçekleştirdi. Nikola Tre adı verilen bu tır Avrupa piyasasında Şubat 2020’de kullanıcılara sunulacak. Nikola tırı için birçok Çinli şirket yatırım yaptı ve karşılığı 3 ay içerisinde alındı.

“Nikola tasarımının IVECO S-WAY üzerine entegrasyonu, Nikola ve Italdesign tarafından Moncalieri’deki (Torino) Genel Merkezinde ortaklaşa gerçekleştirildi. Tasarım entegrasyonu, iki firma arasındaki 2018 yılına dayanan bir ortaklığın doğal bir sonucudur. ”

Nikola bu tırı 2020 yılında planlarken 2021 yılında tamamen elektrikli modelini ve 2023 yılında ise tamamen hidrojenli modelini satmayı planlıyor. Hidrojenli bir yatırımın amacı altyapı maliyetinin olmaması. Bu da bizi gelecek teknolojilerde hidrojenli sistemlerin daha fazla görüneceği gerçeği ile karşı karşıya bırakıyor.

Teknik olarak incelenirse Nikola Tre, 720 kWh kapasiteye sahip modüler bir batarya sistemi ile donatılacak ve bu daha önce ima edilen 1000 kWh’den daha az olacaktır.

En büyük batarya ile menzilin 400 km’ye (249 mil) çıkması bekleniyor ; bu da yerel ve orta menzilli dağıtım için yeterli olacaktır.

Yeni nesil tescilli bilgi-eğlence sistemi ve navigasyon sistemi

Nikola TRE, Nikola’ın kendi bilgi işletim sistemi ve navigasyon işlevlerini ve ayrıca araç işlevselliklerinin toplu kontrollerini birleştiren tescilli işletim sistemine dayanan yeni bir bilgi-eğlence sistemine sahip olacak. Sistemin özellikleri arasında iklim kontrolü, ayna ayarı, süspansiyon yüksekliği ayarı, 360 derece kamera sistemi, navigasyon, Bluetooth ses sistemi, kapsamlı araç ayarları ve yönetici araç teşhisi bulunacak.

Nikola Tre 4×2 özellikleri:

  • açıklanmayan bir test döngüsünde 400 km menzil
  • 720 kWh’a kadar modüler akü sistemi
  • 480 kW sürekli güç çıkışı ve 1.800 Nm pik tork sistem çıkışı
  • ayrıca 2 ve 3 akslı sert versiyonlarda da mevcut olacak
  • GVW kentsel dağıtım ve belediye misyonları için 18 ila 26 ton arasında değişiyor

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir