Kapat

Orta / Ağır Kamyonların Elektrifikasyonu Neden Önemli?

Umarım, uzun menzilli ve ultra hızlı şarj kamyonları hemen gelecek.

Elektrifikasyonun ana akımı şu anda binek otomobiller ve otobüsler içindir ancak şu ana kadar çok fazla kamyon mevcut değil.

ABD DOE’nin Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisine göre 2017 yılında orta ve ağır iş kamyonları ABD’deki toplam araç filosunun sadece % 4’ünü oluşturuyor.

Bununla birlikte toplam kilometrelerin % 9’unu dolaştılar ve % 26 oranında yakıt harcadılar, bu da emisyonda çok yüksek bir karşılık payına dönüşüyor.

“Orta / ağır kamyon kategorisindeki kamyonlar, kombine kamyonlar ve tek üniteli kamyonlar olarak da bilinen traktör römorklarını içerir. Verilerin mevcut olduğu en son yılda, kamyon popülasyonunun sadece % 1’ini oluşturan ancak sorumlu olan kombine kamyonlar Tüm araç millerinin % 6’sı (VMT) ve % 17’si araç yakıt kullanımı için. Tek üniteli kamyonlar % 9’u araç yakıtı iken kamyon nüfusunun % 3’ü ve VMT’nin % 3’ü idi.

Kamyonlardan ne kadar emisyon geldiğini bilerek, elektrifikasyon en acil ve makul hedeflerden biri gibi görünmektedir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir