Kapat

Prodrive, Volta’nın Elektrikli Kamyonunun Gelişimine Yardımcı Olacak

Volta’nın fütüristik elektrikli kamyonu yaya ve bisiklet sürücülerinin güvenliğini artırmak için tasarlandı.

Volta Truck tarafından tasarlanan yeni kamyon toplamda 16 ton ağır vasıta olarak sunulacak. Gelişim sürecinde Volta’ya Prodrive asistanlık yapacak ve birlikte ilerleyecekler.

Volta’nın asıl amacı böyle yüksek tonajlı araçların güvenli bir şekilde trafikte ilerlemesidir çünkü Londra’da kazaların % 4‘ü ağır vasıtalardan oluşuyor. Ölümlerin ise % 58 gibi bir oranını bu araçlar gerçekleştiriyor.

Volta bu aracının ön tarafında çeşitli yerlere kameralar yerleştirip kabin görüşünü daha da artırmayı düşünüyor. Aracın her iki tarafında da otobüs kapılarına benzer sürgülü kapılar olacak.

Kamyonların toplam menzili 160 km olacak. Firmanın bu yeni elektrikli kamyon hakkındaki düşünceleri şu şekildedir;

“Kamyon için hedefler arasında 100 mil menzili en fazla 50 mph hız ile kullanabilmek mevcuttu. Yük taşıma kapasitesini en üst seviyeye çıkarmak için yeni kabin bir kompozit gövde tasarlandı ve boşluklu gövde yapısı karbon elyaftan ziyade doğal kullanan kompozit panellerini içeriyor. Araç, 14-18 ton arasında değişen boyutlarda üretilebiliyor. ”

2020 yılının ortalarına doğru ilk prototip araçlar üretilmeye başlayacak. 2021 yılından sonra yıllık 2000 adet Volta kamyonu üretilmesi planlanıyor.

Volta Ağır Vasıta Kamyonunun Özellikleri

  • 14-18 ton versiyonları mevcut
  • 160 km menzile kadar kullanılabilecek
  • 80 km / s azami hız

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir