Kapat
Elektrikli Araç Teknik 20 0

Tesla Cybertruck Kurşun Geçirmez Cam Olmayabilir

Normal hayatta gerek olmayacak bir sistem

Tesla firması Cybertruck modeli için iyi bir tanıtım planlamıştı. Tanıtımın ilerleyen bölümlerinde cam testi yapılacaktı. Bunun için ise demir bilyeler kullanması planlandı.

Sunucu bilyelerden bir tanesini Cybertruck’ın sürücü camına attı ve cam kırıldı. Yeniden bit atışı arka cama yaptı ve yine kırıldı. Tesla CEO’su Elon Musk bu camların kurşun geçirmez olduğunu dile getirmişti.

9 mm kalınlığa sahip olması beklenen bu cam için Elon Musk “başarısız yeniden çalışmamız lazım” yorumlarında bulundu. Alman Standardizasyon Enstitüsü, araç koruma seviyelerini tanımlamak için uluslararası kabul görmüş bir standarda sahiptir. Değerlendirme, yaklaşık 10 metre uzaklıktaki yaklaşık 33 metreden, 120 milimetrelik bir üçgen içerisine etken madde atılarak yapılır.

Yukarıda saydığımız özelliklere sahip olan cam ise yüzlerce kilo ağırlığında olacaktır. Araca binen bu ağırlık ise menzil problemine sebep olacaktır.

Sadece ağırlık ta değil bu malzeme aynı zamanda aracın ağırlık merkezini de değiştirecek ve yeni hesaplamalar yeni tasarımlar oluşturulacak.

Bu teknik analizlerden sonra Tesla firmasının bu araç üzerinde kurşun geçirmez cam kullanmasını pek düşünmüyoruz. Show amaçlı yapılan bir yorum olarak nitelendiriyoruz. Firma bu gibi riskli menzil sorunu yaşatabilecek ve tasarımsal değişikliklere yol açabilecek bir uyguamaya girmeyecektir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + 18 =