Kapat
Elektrikli Minibüs 113 0

Çoğu Van İşletmecisi Gelecek Yılda Elektriği Planlamakta

10 operatörden yediden fazlası, filolarına elektrikli araçlar eklemeyi planlıyor.

Yeni bir taşımacılık sektörü raporunda, 10 minibüs operatörünün yediden fazlasının önümüzdeki yıl filolarına elektrikli araçlar (EV’ler) getirmeyi planladığını iddia ediyor.

Yük Taşımacılığı Birliği (FTA) 2019 Lojistik Raporuna göre, operatörlerin yüzde 71,4’ü önümüzdeki 12 ay içinde filolarına elektrikli araçlar eklemeyi planlarken, yüzde 41’i plug-in hibritler almak istiyor. Dahası, raporda, operatörlerin neredeyse dörtte birinin (yüzde 24), pilleri fazladan birkaç millik menzille şarj eden küçük bir benzinli jeneratörü olan elektrikli modeller olan ‘genişletilmiş menzilli’ araçlar sunmayı planladıkları bildiriliyor.

Ticari elektrikli araç van Londra'da bir şarj istasyonu kullanıyor

500’den fazla lojistik işletmesini inceleyen rapor, hükümeti “hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleşmesi” için elektrik teknolojisine ve altyapıya yatırımını artırmaya çağırdı. FTA’daki minibüsler ve kentler için politika yöneticisi olan Denise Beedell, operatörlerin yeşile gitmek istediklerini ancak yardım etmek için devlet desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

“FTA ve üyeleri mümkün olan her yerde karbon emisyonlarını azaltma konusunda tamamen kararlılar” dedi. “Bu nedenle, pek çok kişinin elektrikli araçlarını minibüs filosunda kullanmak niyetinde olduklarına şaşırmadık, ancak bunu yapabilmek için devletten yardım almaları gerekecek.

Felix Projesi Renault Kangoo ZE

“Şebeke altyapısının nasıl geliştirileceğine dair net bir rehberlik sağlayarak – her bir işletme için tüm masraflar düşmeden – yasa koyucular elektriğe geçişi her büyüklük ve şekildeki şirketler için cazip bir seçenek haline getirecektir. Ancak bunun tamamen uygulanabilir bir düşük emisyonlu çözüm olmasını sağlamak için daha fazlası yapılmalıdır.

“Örneğin, elektrikli kamyonetler, standart yakıt bazlı meslektaşlarından satın almak için hala önemli ölçüde daha pahalı; Halka açık şarj noktaları, hem konut sakinleri hem de işletmeler tarafından kullanılmalıdır. FTA, hükümeti, bireysel ticari işletmecilere fon sağlamak için bırakılmaması gereken pahalı bir proje olan ızgara altyapısı yükseltme yaklaşımını gözden geçirme çağrısında bulunuyor. ”

Nissan e-NV200 minibüs şarj cihazı

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir