Kapat
Elektrikli Minibüs 267 0

LEVC Menzil-Genişletilmiş Hafif Ticari Van Sunuyor

2020’den itibaren, tüm elektrikli menzilden 80 mil (129 km) uzakta olacak. ICE sadece bir jeneratör görevi görecek.

Geely’nin sahibi olduğu Londra Elektrikli Araç Şirketi ( LEVC ), LEVC TX taksisine dayanan ve aynı e-City serisi genişletici güç aktarma sistemi ile donatılmış yeni bir hafif ticari minibüsü açıkladı.

Detaylı teknik özellikler henüz açıklanmadı ancak ICE motoru seri hibrid konfigürasyonda kullanıldığında (ICE sadece kullanılan) LEVC,  80 milden(129 km) tamamen elektrik menzile ve toplam 377 mil (607 km) menzile sahip olacak. ICE bir jeneratör olarak çalışacak.

LEVC’ye göre, minibüs günde yaklaşık 161 km (14 km) minibüs kullanan şirketleri hedef alıyor. Yakıt tasarrufunun yanı sıra LEVC ile elektriğe geçmenin önemli bir avantajı sıfır veya düşük emisyon bölgelerine girme yeteneği olacaktır.

“Günde yaklaşık 100 mil seyahat edenleri hedef alan LEVC, şehir içi dağıtım için görev alacak. Bu mod, Ultra Düşük Emisyon Bölgesinde EV moduna geçmeden önce şu anda bir ton orta büyüklükte dizel minibüsün hakim olduğu pazarın bir sektörü.

LEVC’nin TX taksilerindeki başarısı, taksi şoförlerinin yeşil lojistiği dönüştürdüğünü, maliyet tasarrufu açısından büyük faydalar sağladığını kanıtladı; ticari araç operatörleri için e-City serisi genişletici teknolojisi menzil endişesini bir kez ve herkes için uzaklaştırıyor. ”

Uzun vadede LEVC, Geely’nin 2014 yılından bu yana 500 milyon sterlinlik yatırım yaptığı Ansty, Coventry’deki tesiste üretilecek olan bir dizi elektrikli araç serisini tanıtmayı planlıyor.

“Yakın gelecekte LEVC, GEELY Ticari Araçlar ile paylaşılan teknolojiyi kullanacak yeni bir model serisi ile ticari araç yelpazesine katkıda bulunacaktır.”

LEVC hafif ticari van özellikleri:

  • ICE motoru seri hibrit konfigürasyonda (ICE sadece jeneratör olarak kullanılır) kullanıldığında, 80 kilometreden (129 km) fazla elektrik ve toplam 377 mil (607 km) menzil

LEVC TX özellikleri:

  • 31 kWh batarya
  • 128 km’ye kadar (80 mil) menzil, ICE’nin jeneratöre güç vermesi ile 515 km (320 mil) menzil
  • Arkadan çekişli 120 kW elektrik motoru (GKN Driveline eAxle) Volvo T8 Twin Engine plug-in hibrit modellerine benzer (Volvo ve LEVC, Geely’ye aittir)
  • hızlı şarj özelliği: CHAdeMO ve CCS Combo

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir