Kapat
Elektrikli Motosiklet 174 0

2020 Arc Vector: Bilmek İstediğimi Herşey

Gelecek şimdi.

2018’de EICMA’da gösterilen fütüristik model, Goodwood Festival Speed’te ilk kez halka açık hale gelmeye hazır. Peki Vector tam olarak nasıl en gelişmiş motosiklet ? Hadi bakalım.

Arc, Vector ile dalga geçmeye başladığında, belirsiz bir vizyoner hayalinden doğan başka bir pahalı elektrikli oyuncaktı. Kağıt üzerindeki fikirler gerçeklerle yüzleştiğinde duvarları vuran birçok elektrik projesi gibi, bunun da böyle adımlar atmasını beklemiyorduk. En azından bir çıkış tarihi almak için yeterli değil. Ancak yeterince doğru, Vector, 2020 kullanılabilirliğine yol açan tüm kontrol noktalarına çarpmış görünüyordu. Fiyat etiketi bir engel olmadığında harika şeyler başarabilir – Vector’ün yaklaşık olarak 114 bin dolara mal olacağı ortaya çıktı. 

Öncelikle, Vektör ölçülecek ve sadece belirli sayıdaki 399 birim üretilecek. Müşteriler, kişiselleştirilmiş renk ve malzemelerin bir araya gelmesi için bir tasarımcıyla çalışmaya davet edilecektir. Bisiklet, İnsan Makine Arayüzünün tam entegrasyonu için kendi akıllı ceketi ve kaskı ile birlikte gelecek.

Aslında, dişli motosikletle bağlantı kurmak için tasarlandı. Bu, seyahat bilgilerinin Zenith kask HUD’sinde gösterilmesine izin verirken, haptik Origin ceketi, titreşim veya basınç üreterek yakınlık uyarıları gibi yol olaylarına tepki gösterecektir. 

Bisikletin kendisi de birçok yenilik sunuyor. Fütüristik tasarım, bir neo- kafe yarışçısı silüetini taklit etmek içindir – belki gözlerinizi kısarsanız. Tasarımın temelinde, tamamen bataryaya dayanan yenilikçi bir şasiye sahip bir karbon monokok yapı var ve bu da daha fazla enerji depolama kapasitesi sağlıyor. Model ayrıca, bir “patentli ön uç geometrisi” nin yanı sıra, bir ABS sistemi ve çekiş kontrolü ile bir araya getirilmiş olan bir karbon fiber salınım kolu, özel Öhlins TTX damperlerinin yanı sıra Brembo diskleri ve kaliperleri içermektedir. Tüm güzelliklere rağmen, Vektör sadece 485lb ağırlığındadır. 

Motosikletin merkezinde bulunan elektrik motoru, tekerlek üzerinde 138hp ve şaşırtıcı 436 lb-ft tork üreten 399 Volt’luk bir ünitedir. Bu, bisikletin 0’dan 100’e kadar 3.1 saniyede çalışmasını ve 124 mil / saat hıza ulaşmasını sağlar. Vektörün şehirde 387 mil (veya birlikte 270 mil şehir ve otoyol bir arada) kadar bir menzil sunması bekleniyor. Bir supercharger kullanarak, Vektör’ü sadece şarj etmek için 40 dakika yeterlidir. Seçilebilir sürüş modları, bisikletin yoldaki davranışını değiştirir.

Goodwood’da gösterilecek olan son prototip ile 2020 Arc Vector’ün üretiminin yakında başlaması bekleniyor. 

2020 Ark Vektörü

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir