Kapat
Elektrikli Motosiklet 218 0

Bu Elektrik Konsepti, Vakumlardan ve Fanlardan İlham Veriyor

Rüzgar emmekten çok daha fazlası.

Elektrikli motosikletler günümüz tasarımcıları için eşsiz bir fırsat sunuyor. Geleneksel motosiklet gereksinimlerinin kısıtlamalarına bakılmaksızın, tasarımcılar benzersiz görüşlerine uyacak şekilde yapılandırmaları yeniden düzenleyebilirler. Malezyalı bir endüstri tasarımcısı olan Saharudin Busri, Dyson’ın ürün yelpazesine dayanan bir elektrik konsepti hazırladığında bu yaratıcı özgürlüğün tüm avantajlarından yararlandı.

2009 yılında James Dyson bladeless elektrikli vantilatörü pazara sundu. Dyson Air Multiplier, havayı “çarpmak” için fan kanatları yerine “hava akımı mühendisliği” kullandı. Minimalist tasarımıyla aranan Air Multiplier, geleneksel fanlara bir alternatif sundu. Şimdi, tasarım geleneksel ulaşım yöntemlerine yeni bir alternatif için ilham veriyor. 

Dyson’ın ürünleri gibi Busri’nin konsepti de neo-fütürist tasarımı doygun vurgular ile eşleştiriyor. Fırçalı alüminyum / kobalt mavisi motor, V11 Torque Drive’ın akülü vakumundan sonra geliyor. Bunun gibi bir adla, bir spor otomobili için olan vakumkolayca karıştırılabilir.

Elektrik değirmeniyle birlikte, konseptin hubless tekerlekleri Dyson’s Air Multiplier’ın pervasız fanından ödünç almakla birlikte, tekerleklerin güç dağıtımında patentli hava akımı teknolojisini kullanacağından şüpheliyiz. Şasiyi tamamlamak için, bir hareketli kol, Dyson D65 vakuma benzer şekilde jiroskopik bir topla çerçeveye bağlanır. Dyson “top teknolojisi” nin “kolay direksiyon için” harika olduğunu iddia etse de, arkadaki bir pivot noktasının avantajlı veya düpedüz tehlikeli olacağından şüpheliyiz.  

Bakalım bu tasarım hayata geçirilebilecek mi?

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir