Kapat
Elektrikli Motosiklet 57 0

Electric Voxan ile Yeni Hız Rekorunu Hedefleyen Yarışçı Max Biaggi

Dünyanın elektrikli motorsiklet arazi hız rekorunu kırmak küçük bir iş değil – ancak altı kez kombine 250cc GP ve WSBK şampiyonu Max Biaggi’nin 2020’de yapılacaklar listesini kontrol etmeyi hedeflediği bir durum. Halen Venturi-Voxan mühendisliği ile birlikte Yıldırım odaklı midilli takımı Voxan Wattman, tarih kitaplarına binmeyi umuyor.

Biaggi’nin bir kariyere dayanan yarış deneyiminin derinliği ve genişliği elbette tasarımcı Sacha Lakic ve ekibin geri kalanı için önemlidir. İnce ergonomik ve aerodinamik detaylara dikkat etmek, Biaggi’den gelen sürekli girdiyi, 3D taramaları ve modeli geliştirmek için modelde alınan çeşitli ölçümleri içerir. FIM yönetmelikleri ayrıca, elde edilen bisikletin bu dünya rekoru girişimini üstlenmeye tam olarak kalmasını sağlamak için bir rol oynamaktadır. 

Hedef: takımın 2020 yazında Bolivya’daki Uyuni Salt Flats’te yapmayı hedeflediği, 330 km / saatin üzerinde olan hız rekorunu kırmak. O zaman, en yüksek hızı 327.608 kph (ya da 203.566 mph) idi. 

Biaggi, “Venturi-Voxan ekibi ile yapılan ilk çalışma oturumu sırasında, özellikle de modele göre konum belirlerken çok şey öğrenildi” diye belirtti. “Bu tipik yarış duruşuna benzemiyor. Kelimenin tam anlamıyla, bisikletle bir yere, yere yakın uzanmış olmak zorundayım. Buna alışmayı ve sahip olduğumuz teknik kısıtlamalar dahilinde çalışmayı öğrenmek zorunda kaldım. ”

Bu dünya rekoru takım için önemli olsa da, Voxan’ın kendisi için koyduğu tek hedef bu değil. Voxan Wattman gelişim başkanı Louis-Marie Blondel, “Bu çalışmayı Max ile yaptık, böylece kontrolleri (direksiyon, oturma yeri, ayak konumu vb.) Temelde motosikletin etrafını tasarlayacak şekilde ayarlayabildik” dedi. 

“Sonraki aşamalarda, bisikletin üstyapısını aerodinamiği bilgisayara test etmek için modelleyeceğiz, ardından bir bütün olarak şasi ve motosikletin mekanik tasarımına geçeceğiz” dedi. Voxan Wattman’ın mevcut dünya rekorunu geçmesini ve bir gün bile yanma meslektaşlarından daha iyi performans göstermesini istiyoruz. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 4 =