Kapat
Elektrikli Motosiklet 235 0

Harley-Davidson LiveWire ile Yeni Pazar Bulmak için Mücadele Ediyor

Amaçlanan pazar henüz ortaya çıkmadı.

Bu yüzden, Harley-Davidson’un en yeni ve en büyük olan LiveWire’ın yeni bir binici kalabalığına çekilecek bir bisiklet olarak faturalandırılmayacağı ortaya çıktı. Bisikleti taşıyan 150 ABD bayisinden 40’ının Reuters röportajı, mevcut Harley sahiplerinden ve daha eski sürücülerden daha fazla satış geldiğini gösteriyor.

Bisikletin kendisi etkileyici. 2020 LiveWire, markanın elektrik yeteneğini gösteren bir halo ürünü olacak şekilde tasarlandı. Çoğunlukla koltuk altına yerleştirilmiş 15,5 kilowatt saatlik pil takımı nedeniyle 549 kiloluk bir boş ağırlığa sahip. Düşük hızlı şehir sürüşünde tek bir şarjla 146 mil uzunluğa sahip 105 beygir gücünde bir elektrik motoru var. LiveWire’ı tamamen şarj etmek bir saatten az süreye ihtiyaç var, yüzde 80’i 40 dakika gibi bir sürede doluyor.

Harley, bisikleti çok büyük miktarlarda satmayı hiç beklemiyordu ancak hedef kitlenin normalde Hogs satın alan bombalardan biraz daha genç olması gerekirdi. LiveWire’ın en büyük sorunu muhtemelen fiyatı – 29.799 $ ‘da alıcılar giriş seviyesindeki yeni bir Tesla ya da piyasadaki hemen hemen tüm diğer benzinli bisikletleri daha uyguna satın alabilirler. Aşırı prim fiyatı, Harley’in piyasaya ilk kez girmeyi hedefleyen daha genç, “daha ​​yeşil” motosiklet tutkunları için öngörülen çekirdek pazarı tarafından talepte bulunuluyor olabilir.

Livewire için butik seviyeli satış rakamları beklentisiyle bile, daha genç ve daha zengin alıcıların ilgisini çekmesi gerekiyordu. Mevcut müşteri tabanı yaşlandıkça veya binmeyi bıraktığında veya yeni bisiklet almayı bıraktığında, şirketin sorunları daha belirgin hale geliyor. Geçen yıl, ABD’de dört yıl içinde şirket için en hızlı satış düşüşü yaşandı. Bu yılın daha iyi olması beklenmiyor ancak Harley, LiveWire’ın satışlarını elektrikli sektör yayıldıkta artıracağını düşünüyor bu sayede yeni pazarlar arıyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir