Kapat
Elektrikli Motosiklet 112 0

Harley-Davidson LiveWire Sesini Dinleyin

Bir motosiklet ses çıkarmazsa, hala bir Harley olduğuna inanır mısınız?

Beklenen Harley-Davidson LiveWire, basında yer almaya devam ediyor. Bu kez, statik bir silindirde de olsa, motorun çalıştığını gösteren bir video bulduk.

Özellikle sadık bir marka için önemli olan bu videonun sağlam olması. Bisikletin neye benzediğini duyuyoruz. Aslında gürültünün bisiklet, son tahrik kayışı veya üzerinde bulunduğu silindir olup olmadığından tam olarak emin değiliz.

Onlarca yıl boyunca, Harley-Davidson’un sesi makinenin görüntüsü kadar önemliydi. Heck, hatta v-twin motorlarının ürettiği ses konusunda “sağlam bir patent” olan federal ticari marka koruması için başvurdular. Bu kavgayı 2000 yılında bıraktılar ve görünürde sonu olmayan ağır yasal maliyetlere işaret ettiler.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Motor Şirketi LiveWire adında elektrikli bir bisiklet üzerinde çalışıyordu (bunu duymuş olabilirsiniz ). Planlanan çıkış tarihi bu sonbahardır. Bu bir Harley-Davidson motosiklet.

Elektrikli motosikletlerle ilgili herhangi bir deneyiminiz varsa , bu video ve bisikletin çıkardığı ses size sürpriz gelmez. Bunun yerine, yalnızca geleneksel içten yanmalı motorlarla veya muhtemelen hayatınızda bu noktaya kadar olan Harley-Davidson motosikletlerinde deneyiminiz varsa, ses biraz … şok edici olabilir mi?

Her motosiklet motoru konfigürasyonu biraz farklı, bazen oldukça belirgin bir ses çıkarır. Onları uzun süredir kullanıyorduk, yaklaşan bir motoru sesiyle tanımlayabiliyoruz. Motosikletler ne zaman elektrikli olabilir?

Geleneksel içten yanmalı motorlar daha da sessizleştikçe, bazı otomobil üreticileri yapay motor sesini yolcu kabinine yönlendiriyor. Bunu yapmak isteyen motosiklet üreticilerini kesinlikle görebiliyorum ancak şimdilik elektrik motorlarının çoğu, gereksiz bir ses sistemi eklenmeden yeterince pahalı. Bununla birlikte, motosikletler birkaç nesil boyunca elektrik kullandığında, bir tür gürültü üretecinin eklenmesi güvenlik açısından gerekli olabilir.

Ultra sessiz LiveWire hakkındaki düşüncelerin neler? Bizimle paylaşın

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir