Kapat
Elektrikli Motosiklet 156 0

Kendi Elektrikli Motosikletini Kendin Yap

Haydi başlayalım!!!

Elektrik motorunun hayatımıza girmesi ile birlikte daha yüksek güçlü ve sessiz motosikletlere adapte olmaya başladık. Çoğu içten yanmalı sever için bu geçiş sancılı olsa da bir noktadan sonra adapte olmak önemli olacak. Bu motor tasarımı ile birlikte aktarma organı ve şanzıman gibi mekanik kaynaklar ortadan kaldırılarak daha yüksek güçler elde edilmesi sağlandı.

Bir Youtuber olan James Biggar kanalında elektrikli motosiklet inşa etme videosu çekti ve bizlere sundu. İlk olarak birkaç çividen sonra çerçeve montajı şekillenmeye başladı. Biggar şasiyi boya için hazırlamaya başladığında aptalca bir toz kaplayıcıya götüreceğini varsaydık. Biggar püskürtme tabancasını çıkardı ve saten siyahı boya ile bitirmeden önce bir gri astar atmaya çalıştı.

Daha sonra fren ve süspansiyon montajına başladı. Dağ bisikleti çatalları ve e-bisiklet arka monokok ile yeni motosikletini donattı ancak elektrik motorunun ağırlığı nedeniyle motosiklet tipi süspansiyon kullanılması önerildi. Daha sonra hidrolik e-bisiklet kaliperleri ve yapımında kullandığı 200mm rotorlar yerine bir motosiklet fren sistemi seçmeyi de önerdi.

72V / 60Ah bataryalar tam 80 kilogram idi. Bu motor 70 kiloluk gövde ile birlikte 150 kilodan fazla ağırlık oluşturdu ve 4.3 kWh / 5.8 beygir gücü elde edilmiş oldu.

Son olarak test aşamaları yapıldı ve bu motosiklet 100 km/s hızı geçti. Artık kendi elektrikli motosikletinizi kendiniz yapabileceksiniz. Sadece bu videoyu izleyin ve siz de yapın.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir