Kapat
Elektrikli Motosiklet 19 0

Nawa, CES’te Şık Bir Hibrit Elektrikli Motosiklet Sunacak

Tamamen elektrikli ve çok şık

Hibrit terimi elektrikli araçlarda kullanıldığında akıllara ilk gelen içten yanmalı motora ve elektrik motoruna sahip olan bir araçtır. Nawa firması da bu terimi elektrikli motosikletlerinde kullanıyor.

Nawa, hibrit terimini içten yanmalı motor olarak kullanmadı. Hibrit bir pil yapısına sahip olduğu için bu terimi kullanma kararı aldı. Firma bu motosikleti üzerinde bir ultrakapasitör ve lityum iyon pilleri bir arada kullanıyor.

Ultrakapasitör üretiminde uzmanlaşmış şirket, ünitelerinin mevcut ultrakapaktörlerden on kat daha fazla güç ve beş kat daha fazla enerji sunduğunu iddia ediyor. Yenileyici frenlemede normalde kaybedilecek gücün yüzde 80’ini depolamak için bu teknolojileri kullanarak NAWA, Racer’ın tek bir şarjla 300 km menzile sahip olduğunu belirtiyor. 

Ultrakapasitörlerin birçok avantajı vardır. Bunları şöyle özetlersek;

Daha hafiftirler, daha çabuk şarj olurlar, potansiyel olarak daha az toksiktirler. Ne yazık ki bu noktada, mevcut lityum iyon pillerden çok daha az enerji depolayabiliyorlar.

Nawa Racer, bu özellikler ile birlikte toplamda 300 km menzile sahip olacak ve 160 km/s maksimum hıza ulaşacak. Bu hibrit motosiklet CES 2020‘de kullanıcılara tanıtılacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × four =