Kapat
Elektrikli Motosiklet 114 0

Yamaha, Suzuki, Kawasaki ve Honda Değiştirilebilir Batarya Teknoloji Üzerinde Çalışacak

Elektrikli motosikletlerin zorlukları geçmişte kaldı.

Şimdiye kadar elektrikli motorsikletlerin tanıtımını yapmak  ve teknolojiyi ileriye itmek için yeni yöntemler geliştirme çabaları firmaların asıl hedefi olmuştur. Bazı şirketler güçlerini artırmak için zaten ortaklıklar kurdu ancak hiçbiri geçen hafta açıklanan kadar önemli bir ortaklığa imza atmadılar.

Aslında, 4 Nisan’da bir basın açıklaması ile  Yamaha,  Suzuki,  Kawasaki ve  Honda’nın  pil değiştirme teknolojisi üzerinde çalışacakları bir ekip haline gelecekleri açıklandı. Yeni kurulan konsorsiyum bu zorluğun üstesinden gelen ilk ekip olmamakla birlikte, Kymco geçen yıl benzer çabaları açıkladı. Fakat bu ortaklık şimdiye kadar açıklananın en büyüğü.

Japonya’nın en büyük dört motosiklet üreticisi aslında batarya değiştirme teknolojisinin yanı sıra ilgili şarj ağını geliştirme ve standartlaştırma çabaları üzerinde birleştirecek . Konsorsiyumun temel amacı Japonya’da elektrik hareketliliğini teşvik etmektir.

Batarya değişimi, yeşil araç endüstrisinin son on yılda karşılaştığı en büyük zorlukları çözmek için nihai çözüm olabilir. Tıpkı benzin istasyonlarında olduğu gibi takas istasyonları da boşalmış pili çıkarmak ve yeni şarjlı bir batarya grubunu takmayı hedef alıyor. Bu sayede hemen yola çıkabileceksiniz.

Bu ortaklığın arkasındaki fikir en az dört üreticinin elektrikli bisikletlerinde ve scooter’larında kullanacağı standart bir protokol oluşturmaktır. Yani dört markadaki e-modeller aynı pilleri kullanacaktır.

Anlaşmanın özellikleri açıklanmadı ancak hızlı çalışma sonucunda bu uygulama hayata geçirilebilir ve batarya maliyetleri ciddi oranda düşebilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − eight =