Kapat
Elektrikli Araç Teknik 98 0

Araştırma: 2030 Yılına Kadar Otobüslerin Üçte Biri Elektrikli Olacak

Yaklaşık on yıl içinde, elektrikli otobüsler genel bir görüş olmalıdır.

Navigant Research’ün son küresel otobüs piyasası analizine göre 2030 yılına kadar küresel otobüs filosunun % 33’ünün elektrik olacağı tahmin ediliyor.

Çok muhafazakar olabileceğini düşündüğümüz halde, Çin’in en yüksek paya sahip yolun başında olacağına katılıyoruz. Navigant’ın tahmini:

  • Çin: % 74
  • Avrupa: % 14
  • Kuzey Amerika: % 14
  • Dünya ortalaması: % 33

“Küresel olarak, Çin e-otobüs satışlarında genel pazar lideri olmaya devam edecek ve 2030 yılına kadar pazar payının büyük çoğunluğunu %74 ile sürdürmesi bekleniyor. Rapora göre, Kuzey Amerika ve Avrupa ortaklaşa O zamana kadar tüm e-otobüs satışlarının % 14’üne sahip.

Rakamların kendileri sorgulanabilir (en azından küresel ortalamanın yarısında Avrupa anlaşılmaz).

Kısa süre önce ABD’de EV payının % 0’a yakın olduğunu gördük ancak yeni satışlardaki payın zaten dikkat çekiyor. Avrupa’da, EV’ler, yeni otobüs satışlarının önemli bir yüzdesini (üreticiye bağlı olarak çift haneli bir paylaşım olabilir) ifade etmektedir.

William Drier, Navigant Research ile araştırma analisti şöyle dedi:

“Filolar, e-otobüsler ile ilgili yüksek net maliyetlerin aşılmasına yardımcı olmak için hükümet desteğinin arttırılmasından yararlanabilir. Transit, antrenör, mekik ve okul filoları, e-otobüsleri, emisyonlarını ve hava kalitesi hedeflerini gerçekleştirirken, alt sıralarını iyileştirirken de kullanabilirler. Bu pazar koşulları, e-otobüslerin diğer ticari araç segmentlerinin elektrifikasyonunda yol gösterici olmasını sağlayabilir. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir