Kapat
Elektrikli Araç Satış 187 0

Avrupa’da 2200 Adet Elektrikli Otobüs Satıldı, Çin Filosunun % 1’i Kadar Bile Değil

Avrupa bataryalı elektrikli otobüs filosu Çin filosunun % 1’i bile değil

Bürüksel’de Busworld fuarında sunulan bir habere göre Avrupa pazarında son 5 yılda 200 adet ile 2200 adet arasında olduğu belirtildi. Büyüme rakamları herkes tarafından taktir edildi ancak Çin ile kıyaslandığında bu rakam çok küçük sayıda kaldı.

Çin’deki en büyük oyuncu Yutong firması ve 120.000 adetten fazla bataryalı elektrikli otobüs sattı. Firma yıllık olarak yaklaşık 25.000 adet üretime ulaştı.

İkinci büyük firma olan BYD ise kümülatif satış olarak 50,000 adet rakamına geldi. Yutong-BYD ikilisi tek başına 170.000 adetin üzerinde satış gerçekleştirdiler. Bu rakamlar bile Avrupa’da satılanların yanında devasa kalıyor.

Fuarda yapılan açıklama ise aşağıda belirtilmiştir.

“Çinli Yutong şirketi yılda yaklaşık 25.000 adet yeni enerji otobüsü tedarik ediyor. Bu, günde 375 adete denk geliyor. 2018’de Yutong, 24.748 adet yeni enerji otobüsü de dahil olmak üzere 60.868 adet otobüs inşa etti.

Sekiz yıl önce BYD, Busworld (Kortrijk) ‘te elektrikle çalışan bir otobüs sunan ilk katılımcıydı. BYD, elektrikle çalışan otobüslerin yapımında on yılı aşkın bir deneyime ve batarya teknolojisindeki bir asırlık işçilikle gurur duymaktadır. BYD, gerektiğinde çevreci enerji üretmek için güneş panellerini sistemlerine entegre eden firma oldu. “

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir