Kapat
Elektrikli Otobüs 79 0

BYD ADL Enviro400EV Çift Katlı Elektrikli Otobüs Londra’da Hizmete Girdi

37 BYD ADL Enviro400EV çift katlı otobüslerin ilk beşi Londra sokaklarına çıktı.

BYD ve Alexander Dennis Limited (ADL) geçtiğimiz günlerde tamamen elektrikli BYD ADL Enviro400EV çift katlı otobüslerin ilk partisini Londra otobüs operatörü Metroline’ye teslim etti.

Bir yıl önce Metroline, Londra şehrinin göbeğinde dokuz mil ilerleyen yoğun Rota 43’e hizmet etmek için toplam 37 otobüs sipariş etti : güneydeki Londra Köprüsü’nden, kuzeydeki Friern Barnet’e.

İlk beş BYD ADL Enviro400EV zaten düzenli görev yaptı. 382 kWh batarya,  160 mil (257 km) menzil tek bir şarjla gidilebilir durumda. Bu kadar büyük bir araç için oldukça iyi.

Diğer ortak projelerde olduğu gibi, BYD ADL otobüsleri de ADD tarafından BYD Demir Fosfat pilleri ve elektrikli aktarma organları kullanılarak yapılmıştır. Bileşenler ilk olarak Avrupa’da BYD’nin Komarom, Macaristan’daki fabrikasında inşa edilmiş olan güçlü bir şasiye monte edildi.

“Yeni Enviro400EV, kanıtlanmış Enviro200EV rotasyonu ile aynı DNA’ya sahip, yeni bir şasi ve 10,9 metre uzunluğunda, 4,3 metre yüksekliğinde ve 2,55 metre genişliğinde hafif alüminyum çift katlı kaporta olmasına rağmen rakiplerine göre hafif bir durumda. Güç, BYD’nin yüksek elektrikli tahrik sistemi ile üretiliyor, etkileyici 160 mil menzili sağlayan 382 kWh BYD Demir-Fosfatlı pil kapasitesi araca konumlandırılmış durumda.

Metroline siparişi için özel olarak tasarlanan yeni çift katlı yerleşim düzeni, salonda öne bakan 24 koltuk ve salonda 43 öne bakan koltuk – toplam 67 koltuktan daha düşük bir salon kapasitesine sahiptir. Modern bir dış cephe, Londra’nın ikonik kırmızı çift katlı otobüslerinin geleneksel tasarım ipuçlarını ADL tarafından tasarlanan ve üretilen tamamen modern kaporta ile koruyor. ‘Şehir’ stil özellikleri, yolcular, diğer yol kullanıcıları ve yayalar için estetik bir cazibe sunan çarpıcı bir camlı merdiven içerir. Daha fazla spesifikasyon, TfL’nin uzun tekerlekli sandalye yuvası ve arka kapılardaki otomatik tekerlekli sandalye rampası dahil olmak üzere titiz standartlara yöneliktir.

“Yeni Enviro400EV, İngiltere’deki Scarborough, Yorkshire’daki ADL tesislerinde, Avrupa’da BYD’nin Macaristan’daki Komarom tesisinde üretilen güçlü bir şasiye monte edilmiş BYD bileşenlerini kullanarak inşa edildi.”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + thirteen =