Kapat
Elektrikli Otobüs 88 0

Elektrikli Otobüs Üreticisi Proterra, Bir Halka Arza Hazırlanıyor Görünüyor

Halka arz, elektrikli otobüs işletmesinin finansal sonuçlarını ve perspektiflerini ortaya çıkaracak

ABD’nin elektrikli otobüs üreticisi Proterra’nın resmi olmayan kaynaklara göre halka arz için hazırlık yaptığını ve bankalar ile görüşmeler başladığı bildirildi.

Şirketin ne zaman ilerleyeceği bilinmemektedir ve detaylar azdır ancak Proterra’nın yüksek profilli yatırımcıları (Daimler, BMW dahil) çekmesi ve artan sayıda sipariş alması ilginç olabilir.

“Burlingame, California şirketi elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc.’den birkaç eski yöneticiyi kullanıyor. JPMorgan Chase & Co, Morgan Stanley ve Deutsche Bank AG dahil olmak üzere JPMorgan Chase ve Co. konunun gizli olması nedeniyle tanımlanmamasını isteyen kaynaklar. ”

“Proterra şu ana kadar 525 milyon dolarlık özel bağış toplama turunda yükseldi ve veri sağlayıcı Pitch Book’a göre geçen yıl 855 milyon dolar olarak değerlendirildi.”

Proterra şimdiye kadar farklı belediye, üniversite, havaalanı, federal ve ticari transit ajanslarına yüzlerce araç sattı (sipariş aldı veya aldı).

Proterra’nın ilk ve en küçük müşterileri bazıları filosunun yarısını elektriklendirdi:

“Proterra’nın ilk müşterilerinden biri olan Clemson Area Transit (CATbus), filosunun % 50’sini pil gücüne geçiren ülkedeki ilk transit acentesidir. Proterra araçlarının bu üçüncü dağıtımında, CATbus filosunda 10 adet elektrikli otobüs bulunuyor. CATbus Genel Müdürü Keith Moody, yerel elektrik sağlayıcısı Duke Energy ile ortaklaşa çalışan Proterra’nın anahtar teslimi bir çözüm olarak kurulan elektrikle çalışma, canlı otobüslerini sergileme ve şarj altyapısını kullanmanın faydalarını tartışıyor. “

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir