Kapat
Elektrikli Otobüs 205 0

Hyundai Çift Katlı Elektrikli Otobüs 300 km Gidebilir

Hyundai, Kore Arazi Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın desteğiyle ilk çift katlı elektrikli otobüsü geliştirdi

Hyundai Motor aynı zamanda tamamen elektrikli olan ve 386 kWh sıvı soğutmalı bir batarya ile ilk çift katlı otobüsünü tanıttı,  tek bir şarjla 300 km (186 mil) gidebiliyordu . Basın açıklamasına göre, otobüs 72 dakika içinde tamamen şarj edilebilir.

Güney Koreli şirket, şehirlerde trafik sıkışıklığını ve hava kirliliğini daha da azaltmak için proje üzerinde 18 aydır çalışıyor. İkinci katın olması, aynı uzunlukta tek katlı otobüslerden çok daha fazla yolcu almasını sağlar.

Şimdi soru şu ki, şehirlere kaç tane sipariş verilecek?

“Otobüs 70 yolcuya izin veriyor – birinci kattaki 11 koltuk ve ikinci kattaki 59 koltuk – normal bir otobüsünkinden 1,5 kat daha fazla. Uzayda sabit iki tekerlekli sandalyenin uygulanmasıyla, otomatik kayan rampa ve alçak zemin tasarımı, çift katlı otobüs engelli ve hareket engelli yolcular için ek erişilebilirlik sağlar. ”

“Büyük elektrikli çift katlı otobüs 12,990 mm uzunluğunda ve 3,995 mm yüksekliğindedir. Daha konforlu bir sürüş için birinci sürüş aksındaki bağımsız bir süspansiyon sistemi ve ikinci akstaki bir motorla birleştirilmiş 240kW tekerlekli motor aksı ile çalışır. Elektrik kaybını en aza indirir. Bir arka tekerlek direksiyon sistemi, ilk dingilin direksiyon sistemi ile uyumlu olarak çalışır ve direksiyon performansını optimize eder. “

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir