Kapat
Elektrikli Otobüs 101 0

Karsan Romanya’ya Elektrikli Otobüs Satmaya Devam Ediyor

Karsan elektrikli otobüs satışlarına kaldığı yerden devam ediyor.

Karsan firması Avrupa’ya yaptığı ihraacatlar ile göz doldurmaya devam ediyor. Avrupa’ya Jest Electric ve Atak Electric otobüslerini sevk eden firma Romanya’nın Dej Belediyesi’ne 16 adet Atak Electric ve 4 adet Jest Electric teslim etmek üzere anlaşma sağladı.

Bölgesel destek fonu ile açılan ihaleyi kazanan Karsan otobüslerini 2020 yılında teslim etmeye başlayacak.

Karsan’ın 6 metrelik elektrikli otobüslerinin özelliklerini incelersek; 125 kW güç ve 290 Nm tork üreten BMW üretimi elektrikli motor ve yine BMW üretimi 44 ve 88 kWh bataryalarla tercih edilebilen Jest Electric, 210 km’ye kadar menzil sunuyor.

BMW firmasından alınan 44 kWh’lik bataryalardan 5 adet, araç üzerinde kullanılması planlanıyor. Toplamda 220 kWh batarya grubuna sahip olan bu aracın 300 km menzilinin olması planlanıyor.

Şarj konusunda gayet iyi bir tablo çizen Karsan’ın Atak Electric modeli 300 km menziliyle rakiplerinin önüne geçerken AC şarj üniteleriyle 5 saatte, DC ünitesiyle de 3 saatte şarj olabiliyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir