Kapat
Elektrikli Otobüs 93 0

Meritor İlk Avrupa Elektrifikasyon Tedarik Projesini Başlattı

Meritor’un Avrupa’daki ilk EV projesi Alstom’la birlikte. Yüzlerce elektrik otobüsü için potansiyel olacak.

Bir çok otomotiv tedarikçisi, elektrik devrimi yakalamak ve gelecekteki pazarın pastasının bir kısmını almak için çabalıyor.

Geçenlerde,  Meritor ilk Avrupa elektrik tedarik projesini açıkladı. Şirket, Fransa’daki Alstom Aptis elektrikli otobüsleri için Blue Horizon markasından önemli aktarma organları tedarik edecek. Prodüksiyon bu yaz başlıyor.

Fransız üretici, Meritor’un hem ön hem de arkadaki yönlendirilebilir akslarıyla donatılmış tüm elektrikli Aptis otobüsleri (Paris ve Strazburg için) için ilk siparişleri çoktan aldı.

“Meritor ön ve arka tahrik direksiyon aksları, hava diskli frenler ve yenilikçi bir dik açılı dişli kutusu, Alstom’un elektrikli motorundan tekerlek uçlarına güç sağlamak için doğrudan diferansiyele entegre olacak. Bu anahtar aktarma organları bileşenleri Meritor’ın Blue Horizon advanced tarafından sağlandı.

“Ön ve arka Meritor aksları, aracın manevra kabiliyetini artırmak için dar bir dönüş yarıçapı sunacak şekilde yönlendirilebilir ve Alstrom’a göre geleneksel otobüslere kıyasla yolda yüzde 25 daha küçük bir ayak izi yaratır. Akslar, dış uçlarına yerleştirilmiş olarak Aptis otobüsü, düşük katlar ve çift kapılar nedeniyle yolcu konforunu arttırır, yolcuların rahatça akmasını ve tekerlekli sandalye ve bebek arabası için erişilebilirliği sağlar.

Fransa’nın Vénissieux kentinde bulunan Meritor’un ortak girişim dökümhanesinin döküm gövdelerini kullanan akslar, Cwmbran, İngiltere tesisinden çıkan frenleri ve Steyr, Avusturya tesisindeki dişli kutularını İtalya’nın Cameri kentinde birleştirecek. Bu elektrikli otobüslerin son montajı, Alstom’un Fransa’daki Hangenbieten’deki üretim tesisinde yapılacak ve teslimatların 2019 sonunda yapılması bekleniyor. “

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir