Kapat
Elektrikli Otobüs 323 0

VDL Citea SLE-129 Elektrikli Otobüs Busworld Fuarında Tanıtıldı

Hollandalı üretici yaklaşık 900 elektrikli otobüs sattı.

2019 Busworld fuarında birbirinden farklı ve göze hoş gelen elektrikli otobüs tanıtıldı. Bunlardan biri olan Vitea SLE-129, VDL Bus & Coach tarafından kullanıcılara sunuldu. 200 ile 300 km arasında bir menzile sahip olması beklenen bataryalı otobüsün üzerinde 288 kWh’lik bir batarya grubu mevcuttur. Firmanın bu otobüs ile ilgili yapmış olduğu basın açıklaması şöyledir;

“Tam boyutlu bir Düşük Girişli toplu taşıma otobüsü olan Citea SLE-129 Electric, Brüksel’deki Busworld sırasında ilk kez gösterilecek. Kanıtlanmış SLF güç aktarma organlarına dayanan ve 288 kWh yüksek kapasiteli bir pil takımı ile donatılmıştır. Bu sayede otobüs iki şarj arasında daha uzun menzillerdeki bölgesel kullanım için daha uygundur. Hızlı şarj tavana monte edilmiş veya altyapıya monte edilmiş bir pantograftan yapılacak. ”

Avrupa’da VDL firması toplamda 450 adet otobüs teslim etti ve bu otobüsler 40 milyon km rakamına ulaşmış durumda. 2019 sonu itibari ise firma toplamda 870 adet elektrikli otobüs teslim etmiş olacak. VDL’nin bir sonraki adımı Belçika’nın Roeselare kentinde elektrik otobüslerine odaklanan yeni bir fabrika olacak. Üretim 2021’de başlayacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir