Kapat
Elektrikli Otobüs 382 0

Volvo Avrupa’nın En Büyük Elektrikli Otobüs Siparişini Aldı

Toplamda 157 adet körüklü E-bus.

Volvo Avrupa pazarında elektrikli otobüs satışlarını hızlandırdı. Daha önce Busworld‘de tanıtılan Volvo 7900 modelinden toplamda 157 adet sipariş verildi. Her otobüsün 150 yolcu taşıyacağı düşünülürse bu 21.000 kişilik bir sipariş anlamına geliyor.

Sipariş Transdev tarafından verildi ve otobüsler İsveç’in Göteborg şehrinde kullanılacak. 2020 yılında hizmete başlayacak bu filo için çevreci ünvanı alınacak. Basına duyurulan açıklama şu şekildedir;

“Tüm otobüsler kısa süre önce piyasaya sürülen 7900 Volvo Elektrikli Körüklü modeline sahip olacak. Volvo Electric 150 yolcu taşıyabilir ve buna karşılık gelen bir dizel otobüsünkinden yüzde 80 daha düşük enerji tüketimi ile işletmeye devam edebilir. İşletme maliyetleri düşük olan bu otobüsler rotadaki hızlı şarj istasyonlarında mümkün olan en verimli çalışmayı sağlamak için endüstri ortak şarj arayüzü OppChargeTM kullanılarak ücretlendirilecektir. ”

Volvo 7900 Electric Belden özellikleri:

  • Uzunluk: 18 veya 18.7 m.
  • Yolcu kapasitesi: 150 yolcuya kadar.
  • Aktarma organı: İki vitesli şanzımanlı çift elektrik motorları. Maks. 2×200 kW güç çıkışı, maks. tahrik aksında tork 31 kNm.
  • 20 derecelik bir yokuş yukarı eğimde tam yüklü işletme yapabilir.
  • Batarya grubu: 396 kWh’ye kadar enerji depolama kapasitesine sahip lityum iyon piller.
  • Şarj sistemi: OppCharge , Combo2 / CCS .

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir