Kapat
Elektrikli Otobüs 43 0

Yutong Norveç’te En Büyük Elektrikli Otomobil Siparişini Aldı

Norveç, Yutong otobüsleri ile elektrikli sektörü tercih eden ülkelerden biri oldu.

Yutong, Tıpkı BYD gibi Çin menşeili bir firma olarak faaliyetlerini sürdürüyor. BYD gibi Avrupa piyasasına girmeye hazırlanan firma Norveç’ten en büyük elektrikli otobüs siparişini aldı.

Norveç’in Bergen şehrinde kullanılmak üzere toplamda 88 adet Yutong E12 (34 koltuklu 12 m) siparişi verildi . Otobüslerde 422 kWh pil bulunacaktır.

İlk araç Ocak ayında hazır olacak ve başarılı bir teknik incelemeden sonra Yutong firması kalan 87 adeti de üretecek. Daha önce firma İskandinav ülkelerine satışlarını gerçekleştirmişti.

İzlanda için 15 adet, Danimarka için 20 adet ve son olarak Finlandiya için 33 adet otobüs üretti. Konu ile ilgili Keolis Norge CEO’su Gry Miriam Olsen şunları söyledi:

“Satın aldığımız 88 tam elektrikli otobüs ile yılda en az 3.700.000 kg CO2 tasarruf edeceğiz. Bu sipariş sözleşmesini imzalayabilmekten ve yakın bir ortaklık aracılığıyla bu anlaşmanın giriş kapısı olacağına inanmaktan mutluluk duyuyoruz.”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir