Kapat

Lilium Yeni Hava Taksisini Ortaya Çıkardı, İlk Uçuşunu Kutladı

Lilium Jet tamamen elektrikli ve yaklaşık 1,5 MW değerinde 36 elektrikli motor sayesinde 300 km (186 mil) gidebiliyor

Lilium, bir Münih merkezli firma olarak 4 mayıs tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

İki kişilik bir prototipin ilk uçuşunu tamamlayan şirketin ilk uçuşunu 2017 yılında Lilium hakkında duyduk. Ticari kullanıma daha uygun olan yeni sürüm, seri üretim için bir şablon olacak.

Lilium, akıllı telefon uygulamasıyla mevcut olan isteğe bağlı pilot hava taşımacılığı hizmetini (hava taksi / sürüş paylaşımı) sunmayı planlıyor. Plan, bir iniş takımı ağı kurmak ve taksiler gibi uygun fiyatlı ancak Lilium Jets filosunu inşa etmektir.

“Lilium, talep üzerine talep edilen hava taksi hizmetinin bir parçası olarak Lilium Jet’i üretmeyi ve işletmeyi planlıyor. Bir düğmeye basarak, yolcular kolaylıkla en yakın iniş pistini bulmak ve seyahatlerini kolayca planlamak için Lilium uygulamasını kullanabilecekler. Şehirler ve bölgelerdeki bir ped ağı arasından seçim yapan yolcular, taksiyle karşılaştırılabilir fiyatlara sahip ancak yine de dört kat daha hızlı olan yolculukların tadını çıkaracaklar. Lilium, 2025 yılına kadar dünyanın çeşitli şehirlerinde tam olarak faaliyet göstermeyi bekliyor. “Daha önce birkaç yerde başladı”

Şirket, halihazırda 100 milyon dolardan fazla fonu çekmiştir (Atomico, Tencent, LGT, Freigeist ve yatırımcılar arasında Açık Hava Girişimleri olan) ve 300’den fazla kişi istihdam etmektedir.

Sunulan tam ölçekli, tam ağırlıklı prototip, birlikte 2.000 hp pik (yaklaşık 1.5 MW) olarak derecelendirilen toplam 36 elektrikli motorla donatılmıştır. Basın açıklamasına göre, Lilium Jet, 300 km / s (186 mil / sa) hızla gidebilecek ve tek bir şarjla 300 km (186 mil) uçabilecek.

lilium air taxi ile ilgili görsel sonucu
lilium air taxi ile ilgili görsel sonucu
lilium air taxi ile ilgili görsel sonucu

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir