Kapat
Hibrit Elektrikli Araçlar 238 0

Ferrari SF90 Stradale Açıklandı: 986 Beygir Gücü ile Bir Hiper Hibrit

Bu şimdiye kadarki en güçlü yol Ferrari’si.

LaFerrari’ye teşekkür ederim. Varlığı ve genel başarısı nedeniyle, melezlerin Ferrari ahırında kalıcı bir evi var. 949 beygir gücü (707 kilovatlık) Şahlanan At – tarihte çok dikleşmiş bir şirket için bile – ilerlemenin planın bir parçası olduğunu kanıtladı. Ferrari’nin en son ürünü istisna değildir.

LaFerrari gibi Ferrari SF90 Stradale da bir melez. Ancak selefinden farklı olarak SF90, daha küçük bir gaz motoru, ek şarj özelliği, dört tekerlekten çekiş ve evet, daha da fazla at barındırıyor. Bir kuyruklu 986 hp (735 kW) ile SF90, şimdiye kadar üretilen en güçlü yol Ferrari’sidir.

Turboşarjlı 4.0 litre V8, yalnızca 769 beygir gücü (573 kW) ve 590 pound-feet (800 Newton-metre) tork üretiyor. Kendi başına, bu bugüne kadarki en güçlü V8 destekli Ferrari’yi üretiyor. Ferrari daha sonra, biri arka aksta ve ikisi ön tarafta bulunan üç adet lityum iyonla çalışan elektrik motorunu, 217 hp (162 kilovatlık) üreten ve toplam güç aktarma sisteminin toplam çıktısını 986 hp’ye getiren SF90 Stradale’de paketliyor ve 590 lb-ft (800 Nm) tork üretiyor.

Tüm bu güç sekiz vitesli çift kavramalı şanzımanla ve ilk olarak bir Ferrari spor otomobilinde (GTC4Lusso sayılmaz) dört tekerlekten çekiş ile eşleşiyor. Bu, SF90 Stradale’ın 2.5 saniyede saatte 60 mil, sadece 6.7 saniyede 125 mil ve 211 mil hızında maksimum hıza sıçramasına izin veriyor. Ama düz bir çizgide gülünç derecede hızlı olmaktan daha fazlası. Ferrari’nin Fiorano test pistinde SF90, 79 saniyelik tur süresini (yaklaşık 1:19) kaydetti ve LaFerrari’nin 1: 19.70’lik zamanına rakip oldu.

Ancak, özellikle raydan etkili hisseden sürücüler için, SF90 saf bir elektrikli sürüş modu sunar. 16 mil (25 kilometrelik), maksimum 84 mph (135 kmh) elektrik hızına ve takılabilir şarj özelliğine sahip SF90, devreyi keserken tamamen sessizlik içinde Maranello’nun çevresine tam anlamıyla yerleştirme özelliğine sahiptir.

SF90’ın dış kısmı, radikal bir şekilde tasarlanmış olmasına rağmen, aerodinamik aksesuarlaştırmayı da yeniden yaratıyor. Aracın şasisinin ön bölümü merkezden 0,6 inç (15 milimetre) daha yükseğe oturur. Bu, girdap jeneratörleri aracılığıyla daha fazla hava akışına izin verir, bu da esas olarak vücutta akışkanlığı koruyan şeyleri tutar. Bu gelişmiş aero çalışmasıyla SF90, 155 mil (250 kmh) hızda 860 pound (390 kg) downforce üretiyor. Ferrari, bu rakamın “yüksek performanslı yol arabalarında düşük güç ve verimlilik için yeni bir kriter” olduğunu söyledi.

Ferrari’nin 16.0 inç HD ekranlı, gelişmiş bir baş üstü ekranı ve F1’den ilham alan bir kokpitle vurgulanan yeni kabin tasarımına uygun olarak, dört farklı sürüş modunu kontrol eden direksiyon simidine monte edilmiş mafsallar bulunuyor: eDrive, Hybrid , Performans ve Kalifiye. İlk ikisi, adlarından da anlaşılacağı gibi, batarya gücünü kullanır. Verimlilik odaklı eDrive modu, V8’i tamamen kapatır ve yalnızca 16 millik akü paketine ve elektrik motorlarına dayanır. Hibrid modunda, kontrol mantığı gaz pedalı ile akü gücü arasında otomatik olarak gaz pedalı basıncı ve sürüş koşulları gibi bilgiler kullanılarak değiştirilir.

Performans ve Nitelikli sürüş modlarında, turboşarjlı V8 sabit kalır. Eski elektrikli modları şarj etmek için yüksek motor kullanıyor, ikincisi ise 986 beygiri hem elektrik motorlarından hem de içten yanmalı motordan serbest bırakıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, bu parça için ideal moddur.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir