Kapat

Lamborghini Hibrit Elektrikli Otomobil Üretecek

Bir devrin başlangıcı olabilir.

Lamborghini, elektrifikasyon faaliyetlerine başlayan firmaların arasına adını yazdırdı. Kısa süre içerisinde hibrit bir otomobil tanıtımı yapacak olan firma teknoloji üzerindeki çalışmalarını daha da artırdı.

Lamborghini, yeni hibrit elektrikli araçlarında ana sorun olan ağırlığı çözmeye çalışacak ve bu konu üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Massachusetts Institute of Technology ile işbirliği içerisinde olan firma lityum tabanlı pillerden daha hızlı şarj olan süperkapasitörler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Firmanın ARGE departmanı ağırlık konusunda bir çözüm üretmiş gibi görünüyor. Elektrikli araçlarında karbon fiber gövde kullanmayı hedefleyen firma lityum tabanlı pillerin de gelecek vaat etmediğini vurguluyor.

Lamborghini tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama ise şu şekildedir;

“Lamborghini her zaman hafifliği, performansı, eğlenceyi ve sürüş deneyimini ön planda tutar. Gelecekteki süper spor otomobillerimizde de bu durumu korumalıyız. Lityum iyon bataryalar ağırlıkları dolayısıyla işimize gelmiyor. Eğer enerjiyi çok daha hızlı depolayıp tüketebilecek bir süperkapasitör geliştirebilirsek araç daha hafif olur. Aracın gövdesini batarya olarak kullanabilirsek de ağırlıktan tasarruf edebiliriz.”

Firmanın bahsettiği süperkapasitörler daha önce 2017 yılında tasarımını tamamladığı Terzo Millennio aracında yer almıştı. Bu araç 48V hafif hibrit sistem ile çalışıyordu. Lamborghini, şarj süresinin süperkapasitörlerde benzer boyutlu lityum iyon bataryalara göre 3 kat daha hızlı olduğunun altını çiziyor.

Lamborghini’nin kısa vadede tam elektrikli bir otomobil hayali bulunmuyor. En erken 2030 yılında tam elektrikli bir araç üretebileceklerini açıkladılar.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir